Türkiye’de zengin-fakir kutuplaşması artıyor

Son yapılan eğilimler araştırmasına göre Türkiye’de, ‘suni’ meseleler üzerinden yürütülen hemen her alanda kutuplaşma algısı düşerken ‘zengin-fakir’ kutuplaşması algısı ise artıyor. Kadir Has Üniversitesi tarafından her yıl yapılan ‘Türkiye Eğilimleri’ araştırmasının 2019 yılı sonuçları açıklandı. Araştırmaya göre halkın ‘en önemli sorun’ olarak gördüğü konularda ekonomik sorunlar yüzde 46,1’le ilk sıraya yerleşti. Tüm alanlarda kutuplaşma algısı düşerken ‘Zengin-Fakir’ kutuplaşması algısı yükselerek yüzde 20,5’e çıktı.

6 ilde kent merkezlerinde yaşayan 18 yaş üzeri 1000 kişiyle yapılan araştırmaya göre, Türkiye’de halk, ülkenin en önemli sorunlarında ekonomiyi başta görüyor. Araştırmada ayrı ayrı sorun alanları değerlendirildiğinde ülkenin en büyük sorunu olarak yüzde 19,8’lik oranla ‘terör’ görülürken, hayat pahalılığı yüzde 18,1 ile ikinci, işsizlik ise yüzde 16,8 ile üçüncü sırada yer alıyor. Ekonomi ile ilişkilenen sorunlar bir arada değerlendirildiğinde ise işsizlik, hayat pahalılığı ve ekonomik durgunluk (yüzde 6,7) toplamda yüzde 46,1 oranla birinci sıraya yerleşiyor.

turkiye-sorun

Öte yandan Marmara ve Ege Bölgesinde Türkiye’nin en büyük sorunu olarak hayat pahalılığı çıkarken, Karadeniz ve İç Anadolu Bölgelerinde terör, Akdeniz’de ekonomik durgunluk, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ise işsizlik öne çıktı.

ZENGİN-FAKİR KUTUPLAŞMASI ARTTI

Araştırmada yer alan bilgiler arasında ekonomiye dair en dikkat çekici sonuçlarından biri de ‘kutuplaşma endeksi’ başlığı altında bulunuyor. ‘Laik-dindar’, ‘sağcı-solcu’ kutuplaşması algısı belirgin biçimde düşerken ‘zengin-fakir’ kutuplaşması algısı ise belirgin biçimde yükseldi. 2017’de yüzde 9,5 olan algı, 2018’de yüzde 13,7’ye, 2019’da ise yüzde 20,5’e çıktı. Bu da ülke vatandaşlarının ‘suni’ gündemlerden ortaya çıkan kutuplaşmalardan kurtularak asıl sorunlara odaklandığını gösterdi.

turkiye-kutuplasma

“Türkiye’deki vergi sisteminin adaletli tasarlandığını düşünüyor musunuz?” sorunda da sadece yüzde 15,5 ‘evet’ yanıtı verirken yüzde 84,5’lik çoğunluk ise ‘hayır’ diyerek vergi sitemini adaletli bulmadığını belirtti.

MHP BARAJI GEÇEMİYOR, CUMHUR İTTİFAKI YÜZDE 50’Yİ BULAMIYOR

Araştırmaya katılanların bugün seçim olsa hangi partiye oy verecekleri sorusu da cevap buldu. Buna göre AK Parti, en son genel ve yerel seçimlere göre yaklaşık yüzde 2,5’luk bir kayıp yaşadı. MHP’nin barajı geçemediği görülürken AK Parti ve MHP blokunun toplamı da yüzde 50’yi bulamıyor. Araştırmaya göre kararsızlar dağıtılınca AK Parti yüzde 40,2, CHP yüzde 33. HDP yüzde 9,2, MHP yüzde 8,3, İYİ Parti de yüzde 8,1 oy alabiliyor.

turkiye-secim-anketi

YÜZDE 50 KİTAP OKUMUYOR, YÜZDE 73,5’İ TİYATROYA, YÜZDE 38’İ SİNEMAYA GİTMİYOR

2019 yılında hiç kitap okumayanların sayısı yüzde 60,9’dan yüzde 50,9’a gerileyerek azaldı. Buna karşın her gün kitap okuyanların sayısı artış göstererek yüzde 2,6’dan 4,3’e yükseldi. Araştırma sonuçlarına göre sinemaya ayda üç-dört kez gidenlerin sayısında artış gözlemlenirken, futbol maçına, sergiye ve konsere gidenlerin sayısı da 2018 yılına göre arttı. Hiç sinemaya gitmeyenlerin oranı yüzde 38,3; hiç tiyatroya gitmeyenlerin oranı ise yüzde 73,5 oldu.