Toyota’dan uçan taksi girişimi Joby Aviation’a 349 milyon dolar yatırım

Toyota, uçan taksi şirketi Joby Aviation’a 349 milyon dolar yatırım yaptı. İki şirket birlikte çalışacaklarını duyurdu; Joby, tamamen elektrikli dikey kalkış ve iniş (eVTOL) uzmanlığını paylaşıyor ve Toyota, üretim, kalite ve maliyet kontrolleri bilgisini Joby’nin gelecekteki uçaklarının geliştirilmesi ve üretimine destek olarak sunacak.

Toyota Motor Corporation Başkanı ve CEO’su Akio Toyoda bir basın bülteninde, “Hava taşımacılığı Toyota için uzun vadeli bir hedef oldu ve otomobil işindeki çalışmalarımız devam ederken, bu anlaşmayı yaptık.” dedi. Anlaşmanın bir parçası olarak Toyota Motor Corp. Genel Müdür Yardımcısı Shigeki Tomoyama, Joby’nin yönetim kuruluna katılacak.

Toyota’nın yatırımı, Joby’nin 590 milyon dolar topladığı C Serisi finansman turunun bir parçasıydı. Geçmişteki yatırımcılar arasında Intel Capital, JetBlue Technology Ventures ve Toyota AI Ventures var.

Toyota gökyüzüne gözleyen tek otomobil üreticisi değil. Hyundai, Uber ile uçan bir taksi konsepti üzerinde çalışıyor ve “uçan araba” bölümünü yönetmek için bir NASA mühendisini işe aldı. Geely (Volvo ve Lotus otomobilleri üreten Çinli otomotiv grubu) ve Daimler hem Volocopter’e yatırım yaptılar hem de Rolls-Royce’un kendi eVTOL konsepti var.

Joby’nin uçağı, saatte maksimum 320 kilometre ve tek bir şarjla 240 kilometrenin üzerinde bir menzile sahip, pilotlu, beş kişilik bir eVTOL. Şirkete göre, kalkış ve iniş sırasında geleneksel uçaklardan 100 kat daha sessiz ve yüksekte uçarken “neredeyse sessiz”. Joby ve Toyota, prototip uçaklar ve üretim planları hakkında ek ayrıntıların daha sonra açıklanacağını söyledi.