Beykoz’da sokak hayvanları için bakım evi projesi

İstanbul Beykoz’da sokak hayvanlarının tedavi ve bakımlarının yapılabilmesi için geçici hayvan bakım evi kuruluyor. İstanbul’da en fazla sokak hayvanının barındığı ilçe olduğu belirtilen Beykoz’da sokak hayvanların tedavi, kısırlaştırma, aşılama ve bakımlarının yapılacağı modern bir merkez kuruluyor.

Polonezköy Mevkii’nde bulunan ve yıllar içinde ihtiyacı karşılayamaz hale gelen “Geçici Hayvan Bakım Evi”ni yenilemek için harekete geçen Beykoz Belediyesi, sokak hayvanlarının sağlık ihtiyaçlarına yönelik kapsamlı bir proje hazırladı. Proje tamamlandığında aynı anda 150 sokak hayvanına bakılabilecek. 11 dönüm arazi üzerinde kurulacak merkezde, 1 adet tam teşekküllü ameliyathane, 3 muayene odası, 1 yoğun bakım ünitesi, 1 kedilere özel bakım ve muayene salonu, 75 adet köpek bakım ünitesi, 1 soğuk hava deposu, 2 adet mama ve malzeme deposu yer alacak.

Projenin çalışmaları devam ederken İBB ile imzalana protokol çerçevesinde, ilçedeki sokak hayvanları tedavi ve bakımları için Beykoz Belediyesi mobil ekipleri tarafından alınarak Sarıyer “Kısırkaya Geçici Hayvan Bakım Evi” ne taşınıyor. Beykoz Belediyesi veteriner hekimleri tarafından burada küpeleme, aşılama, bakım ve tedavileri yapılan sokak hayvanları ardından ilçeye getiriliyor ve yaşadıkları alanlara bırakılıyor.