Faytonların ardından Büyükada’dan 25 ton çöp toplandı

İstanbul’un Adalar ilçesine bağlı Büyükada’da faytonun ulaşım aracı olarak kaldırılmasının ardından çok geniş kapsamlı temizlik çalışması yapıldı. Yıllardır süren fayton sorunu çözülen Adalar’da geriye kalan çöpler temizlendi. Sadece Büyükada’da 25 ton çöp toplandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan temizlik çalışmaları kapsamında ada boyunca her yerdeki fayton çöpleri toplandı. Büyükada’da İSPARK’a ait ahırların bulunduğu 14 blok içindeki 140 ahır, önce dezenfekte edildi. Ardından Tarım İlçe Müdürlüğü’nce sağlanan dezenfekte ilacı atılarak genel temizlik yapıldı. Ayrıca 5 kıyı aracı ve 30 kişilik ekiple 1 haftadır devam eden kıyı temizliği çalışmalarıyla Büyükada sahilleri de temizlendi.

buyukada-cop-temizlik

Çalışmalar kapsamında 5 bine yakın naylon poşet ile toplam 25 ton atık toplandı. Atıklar gemiye yüklenerek İstanbul’daki çöp aktarma merkezine taşındı. Büyükada ana caddeleri, meydanları ve sokakları da mekanik süpürme ve mekanik yıkama araçlarıyla temizlendi. Yıkama araçlarının su haznesine konulan ilaçlarla beraber dezenfekte çalışması da ayrıca yapıldı.

buyukada-cop-temizlik

Heybeliada ve Burgazada’da bulunan at ahırlarının temizlik ve dezenfektasyon çalışmaları ise bugün itibariyle başladı.