“Çamaşır suyuyla yıkayıp döner yapıyorlar”

Uluslararası Döner Federasyonu (UDOFED) Genel Başkanı Mehmet Mercan, ucuz döner satanların haksız rekabete neden olduklarından yakınarak tüketicileri uyardı. Mercan, “Son tüketim tarihi geçen ürünleri merdiven altı işletmelere daha ucuz fiyattan veriyorlar. Ben 12 liraya alıyorsam onlar 6-7 liraya alıyor. Çok bakteri üremişse çamaşır suyuyla bunları yıkayıp döner yapıyorlar” dedi.

Türkiye gazetesinden Önder Çelik’in haberine göre , Mehmet Mercan “Ucuz dönerciler, hayvanın sabun sanayisine giden yağlarını yüzde 40 oranına kadar Türk dönerine koyarak haksız rekabetle sektörü mahvediyorlar. Toplumu zehirliyorlar bugün ucuz dönercilerin şubelerinin önünde et döner yemek için kuyruğa giren vatandaşlarımız bilsinler ki yarın tedavi olmak için hastane kuyruklarına girecekler. Çünkü bunlar gıda terörü yapıyorlar” dedi.

Kaliteli döner kaç para olmalı?

Kaliteli dönerin kaç para olması gerektiğini de söyleyen Mehmet Mercan, “Büfelerde 100 gram et dürüm döner 15 TL’den yenebilir. Ama 100 gram et döneri 20-25 liraya satan restoranlarımız var. Bunlar lüks hizmet veren yerlerdir. 100 gram tavuk döneri 8 liraya satılırken merdiven altı üretimler 3-4 liraya satıyor.” dedi.