Otomobil sektöründe şok! MESS lokavt kararı aldı

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS), 130 bin çalışanı kapsayan toplu iş sözleşmesi sürecinde yüzde 8’lik zammı kabul etmeyen işçilerin grev kararı almasının ardından zam oranını yüzde 10’a çıkardı. Ancak Türk-İş’e bağlı Türk Metal ve DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş sendikaları bu zam oranını da kabul etmediler. Türk Metal ve Özçelik-İş yüzde 26, Birleşik Metal-İş ise yüzde 34 zam talep etti.

Türk Traktör, TOFAŞ, Borusan Mannesman, Aygaz, Ford Otomotiv ve Otokar gibi dev şirketlerin de dahil olduğu MESS, lokavt kararı alarak KAP’a bilgilendirmede bulundu.

Firmalardan KAP’a yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Şirketimizin üyesi olduğu Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Türk Metal Sendikası arasında yürütülmekte olan Toplu İş Sözleşmesi müzakere sürecinde, Türk Metal Sendikası’nın almış olduğu grev kararına karşı MESS tarafından lokavt kararı alındığı ve lokavt uygulanma tarihinin sonradan tespit edilmesine karar verildiği şirketimize bildirilmiştir. Toplu İş Sözleşmesi imzalanması amacıyla görüşmeler halen devam etmekte olup, sürece ilişkin önemli gelişmeler, ilgili düzenlemeler çerçevesinde kamuya açıklanacaktır.”

LOKAVT NEDİR?

Lokavt, grev yapan işçilerin patron tarafından topluca işten uzaklaştırılması anlamına gelir. İşçilerin iş sözleşmeleri askıda kalır. Lokavt işçilerin işten çıkarılması değil, işveren tarafından çalıştırılmamasıdır. Lokavt sırasında hiçbir surette üretim veya satışa yönelik işçi çalıştırılamaz. Patronlar genelde lokavtı psikolojik üstünlük elde etmek için kullanır. Lokavt sürecinde işçilerin ücretleri ödenmez. Sendikalı işçi sayısının sendikasız işçi sayısından az olduğu iş yerlerinde lokavt kararı patron için avantajlı olurken, tersi durumlarda işçilerin direnişi genelde zafer ile sonuçlanır.