Kanal İstanbul yapılırsa Marmara sahillerini su basacak

Gün geçmiyor ki Kanal İstanbul ile ilgili yepyeni bir felaket senaryosu ortaya çıkmasın. TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Hüseyin Alan, Kanal İstanbul’un çevreye etkilerinin “kot farkı” nedeniyle sahilleri yok edecek nitelikte olduğunu söyledi. Kanal İstanbul’un yapılması halinde Marmara sahillerini su basacak, deniz seviyesi yükselecek, plajların tamamı ve mevcut sahil düzenlemeleri yok olacak. Bu nedenle yapımına büyük paralar harcanan Maltepe Sahil Parkı da sular altında kalabilir.

Hüseyin Alan, Karadeniz ile Marmara Denizi arasındaki 1 santimlik “kot farkının”, karada 10 santime denk geldiğini belirterek “Kanal İstanbul’un yaşatacağı kıyı erozyonu her yerde yaşanacak. Yapılması halinde, ilerleyen yılllarda Marmara Denizi kıyısındaki tüm sahilleri su basacak ve artık hiçbir plajı göremeyeceksiniz” dedi. Alan, maliyeti 75 milyar TL olarak açıklanan Kanal İstanbul’un, öngörülemeyen jeolojik nedenlerden dolayı yapım aşamasında en az iki kat artacağının da uyarısında bulundu.

“YHT GÖMÜLÜR”

Hüseyin Alan, binaların yanı sıra İstanbul-Ankara otobanının Sakarya Nehri’nden Sapanca’ya kadar; yüksek hızlı tren hattının ise Arifiye-Sakarya arasının Kuzey Anadolu Fay Hattı ile paralel gittiğini belirterek, “Fay hattı üzerindeki otoban yolu olası bir şiddetli sarsıntıda çökecek, tren hattının bu bölümü ise kopacaktır” dedi. Alan yapılma aşamasında olan Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren Hattı’nın ise obruklara gömülebileceği uyarısında bulundu.