Kartallı Kazım Meydanı’ndaki baz istasyonu kaldırıldı

Kartal Petroliş Mahallesi’ndeki Kartallı Kazım Meydanı’nda çocuk parkına bir gece yarısı dikilen baz istasyonu, bu gece yapılan operasyon ile kaldırıldı. Çocuk parkına dikilen baz istasyonu, bölgede yaşayanların tepkisi çekiyordu.

Kartal Belediye Meclisi’nin Ocak ayı oturumunda baz istasyonuyla ilgili bir soruyu cevaplayan Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, baz istasyonu dikilmesine dahli olmadığını ve çocuk parkında baz istasyonu olmayacağını altını çizerek söylemişti. Yüksel’in bu ifadelerinden kısa süre sonra tartışmalı baz istasyonu kaldırıldı.

2.kez kaldırıldı, Petroliş Mahallesi direniyor

Daha önce 31 Mart yerel seçimleri gecesi dikilen baz istasyonu, haç sembolünü anımsattığı için tepki çekmişti. 17 Nisan’da kaldırılan baz istasyonu, geçtiğimiz ay saat kulesine benzer bir tasarıma çevrilerek yeniden dikilmişti. Ancak Petroliş Mahallesi sakinlerinin baz istasyonuna karşı direnişi ve durumdan Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’in de haberdar olmasıyla baz istasyonu kaldırıldı.

Kansere yol açıyor

Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Selim Şeker, baz istasyonlarının kanser hastalığına yol açtığının kesinleştiğini kaydederek bu konuda önlemler alınması gerektiğinin altını çizdi. Şeker bir konuşmasında, “Elektromanyetik radyasyon insanlara ve doğaya büyük bir zarar vermektedir. Baz istasyonlarının kanser yapıcı etkilerinin bulunduğu ortaya çıktı. Kanserin yanında başka rahatsızlıklara da yol açabiliyor. Örneğin, kalp rahatsızlıkları ve biyolojik dengeyi etkileyebiliyor” diye konuştu.