Prof. Ahmet Ercan: Türkiye’deki fay hatlarının tamamı harekete geçti

Deprem uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Uğur Dündar’ın sunduğu ‘Demokrasi Arenası’ programında Türkiye’deki deprem tehlikesine ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Türkiye’deki fay hatlarının tamamının harekete geçtiğini dile getirdi.

Uğur Dündar’ın, Tele1’de yayınlanan ‘Demokrasi Arenası’ programına katılan Prof. Ahmet Ercan, “Bu yıl Türkiye deprem yılını yaşıyor. Bunun nedeni de Afrika anakarasının Türkiye’ye toslama hızında yaklaşık yüzde 25 ile yüzde 50’lik bir artış oldu. Yani Kuzeye doğru bir itmne söz konusu. Bu Türkiye’yi çok kastı. Yaşanan bu son 4 depremin ardından Türkiye’deki fay hatlarının tamamının harekete geçtiğini gördüm.” dedi.

Elazığ’da yaşanan depreme değinen duayen gazeteci Uğur Dündar da, “Eksi 8 derece soğukta insanlar barınıyorlar çadırlarda. Onlar çadırda yaşarlarken ben Kızılay Genel Başkanı olsam sıcak yatağımda uyuyamam” ifadelerini kullandı.

İSTANBUL’DA 6,4 BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ DEPREMDE BİNALAR YIKILACAK

İstanbul’da 6,4 büyüklüğünde meydana gelecek olası bir depremde binaların yıkılacağını vurgulayan Ercan, özellikle Avcılar’ın bu depremde daha çok etkileneceğini söyledi. Ercan, bunun yaşanmaması içinse bir an önce kentsel dönüşüm projelerine başlanılmasını istedi.