İBB’nin Kavuşma Durağı ve Cumhurbaşkanlığı Çadırı için kaldırma kararı

İstanbul’da Taksim Meydanında aylardır kurulu olan Cumhurbaşkanlığı’na ait çadır ile 2 gün önce kurulan İBB’nin Kavuşma Durağı hakkında İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu tarafından kaldırma kararı alındı.

Taksim Meydanı’nda aylardır duran Cumhurbaşkanlığı’na ait çadır da karardan nasibini aldı. 2 gün önce kurulan Kavuşma Durağını kaldıran kurul, aylardır meydanda kurulu olan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı da ‘Dijital Gösterim Merkezi’ adlı çadırının da kaldırılması yönünde karar aldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Araştırmaları Merkezi, Taksim Meydanı Kentsel Tasarım Yarışması sürecinde düzenlenecek etkinlikler için meydana geçici olarak ‘Kavuşma Durağı’ ismiyle bir yapı yerleştirmişti. Birçok kesimden olumlu tepkiler alan yapı için 2.gününde kaldırılması yönünde karar alındı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada, “Taksim Meydanı’nda Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın bir çadırı var. Cumhurbaşkanlığı bu çadırı koydu, yazı yazdık, kaldırılmasını istedik ama kaldırmıyorlar.” demişti.