İstanbul’da fırtına üstüne fırtına uyarıları!

İBB AKOM ve İstanbul Valiliği’nden İstanbul için fırtına uyarısı yapıldı. İstanbul’da Perşembe günü beklenen lodosun rüzgar fırtınasına dönüşmesi bekleniyor. Aynı zamanda yağmur geçişleri de olacak.

İstanbul’da şiddetli lodos bekleniyor. Hafta boyunca etkili olacak lodos yönlü rüzgarlar nedeniyle İBB AKOM ve İstanbul Valiliği’nden uyarı yapıldı. Hava sıcaklıklarının 11-15 derece arasında seyredeceği bu hafta, perşembe günü, saatte 60-90 kilometre hızla esecek bir rüzgar fırtınası bekleniyor. Ayrıca rüzharla beraber yer yer gök gürültülü sağanak yağış geçişlerinin yaşanması tahmin ediliyor.

İBB AKOM’dan yapılan açıklamada, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) AKOM’un verilerine göre, Lodos’un bugün öğle saatlerinden itibaren kuvvetlenerek gece fırtına (50-75km/s) şeklinde esmesi bekleniyor.Perşembe günü, fırtınanın daha da kuvvetlenerek, (70- 100km/s) etkili olacağı belirtilirken, Silivri, Çatalca gibi batı bölgelerinde başlayarak yer yer kısa süreli kuvvetli gök gürültülü sağanak yağmur geçişlerinin yaşanacağı tahmin ediliyor.” denildi.

İstanbul Valiliği: Perşembe günü 70-100 km/saat rüzgar bekleniyor

İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada, “Yarın Güney ve Güneybatı yönlerinden esecek olan rüzgarın, öğle saatlerinden itibaren bölgemizde fırtına (60-75 km/saat), Perşembe günü ise kuvvetli fırtına (70-100 km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden meydana gelebilecek çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi, soba ve baca gazı zehirlenmesi ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir. ” ifadeleri kullanıldı.

The Weather Channel’ın hava durumu raporlarına göre hava durumu; perşembe 18/7, cuma 13/6, cumartesi 10/5 ve Pazar 12/7 olacak. Perşembe ve cuma yağmur geçişleri bekleniyor. Haftasonu hava soğuyacak, ancak Pazartesi tekrar ısınacak.