Yalova Belediye Başkanı görevden alındı

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman görevden alındı. CHP’li Yalova Belediyesi’nde Başkan Vefa Salman İçişleri Bakanlığınca görevden alındı. Yalova Belediye Meclisi’nde sayı üstünlüğü AK Parti ve MHP blokunun oluşturduğu Cumhur İttifakında bulunuyor.

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman ve tutuklu bulunan belediye başkan yardımcısı Halit Güleç, İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırıldı. Bakanlık açıklamasında, “Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman ve şu an tutuklu olan Belediye Başkan Yardımcısı Halit GÜLEÇ Anayasanın 127’nci maddesinin dördüncü fıkrası ile 5393 sayılı Belediye Kanununun 47′ nci maddesi gereğince geçici bir tedbir olarak İçişleri Bakanlığınca görevden uzaklaştırılmıştır” denildi.

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, Başkan Yardımcısı Halit Güleç hakkında savcılığa başvurarak işlem yapılmasını kendisi istemişti. Ancak İçişleri Bakanlığı, Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’ı görevden aldı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise ilk tepkisinde “Yalova Belediyesi’ndeki hukuksuzluğu ortaya çıkaran, işlem yapılması için savcılığa başvuran Belediye Başkanımız Vefa Salman’ın görevden alınması, saray iktidarının hukuk anlayışının özetidir. Milletimiz nezdinde hükmü olmayan bu haksız, hukuksuz kararı asla kabul etmiyoruz!” ifadelerini kullandı.

Daha önce de CHP’li Urla Belediye Başkanı, FETÖ/PDY iddiasıyla görevden alınmıştı.