Kanal İstanbul ihaleye çıkıyor

Kanal İstanbul, tüm itirazlara rağmen ihaleye çıkıyor. AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın çok önem verdiği Kanal İstanbul için ilk ihale tarihi belli oldu. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun karşı durmasına rağmen Kanal İstanbul’da süreç işlemeye devam ediyor. Kanalın etki alanında kalan tarihi Odabaşı ve Dursunköy köprülerinin taşınması ve yeniden inşası için 26 Mart günü ihale düzenlenecek.

Kanalın su altında bırakacağı alanda yer alan tarihi Odabaşı (Başakşehir) ve Dursunköy (Arnavutköy) köprülerinin rekonstrüksiyon (yeniden yapım) projesi için 26 Mart 2020 tarihinde ‘etüt proje hizmet alımı’ ihalesi gerçekleştirilecek. İhaleyi Karayolları Genel Müdürlüğü İstanbul 1. Bölge Müdürlüğü düzenleyecek. İşin süresi 350 gün olarak belirlendi.

İhale için hazırlanan özel teknik şartnamede, işin amacı şöyle açıklandı: Kanal İstanbul projesi etki alanında kalan Başakşehir’deki tarihi Odabaşı ve Arnavutköy’deki Dursunköy köprülerinin korunarak gelecek kuşaklara aktarılmasının sağlanması için sağlam bölümlerinin sökülerek taşınması, eksik bölümlerinin tamamlanması ilkesine dayalı projelerinin hazırlanması.