Mangal yakmaya çalışan 400 kişi engellendi

İstanbul’da özellikle Kartal, Pendik ve Maltepe başta olmak üzere halkı bezdiren mangalcı sorunu nihayet çözüldü. Yoğun şikayetlerin ardından harekete geçen İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB), “Yeşil İstanbul” anlayışıyla hareket ederek sahillerde mangalı yasakladı. Cumartesi günü yasağı delmeye kalkan 400 kişi engellenirken, ateş, mangal, nargile ve semaver yakımı denetimleri sıklaştırıldı.

İBB’nin uzun yıllardır beklenen kararı sayesinde kamusal alanlar nefes almaya başladı. İnsanlar zehirli dumanlara maruz kalmaktan kurtuldu. Sadece 14 Mart cumartesi günü yaklaşık 400 kişinin engellendiği denetimlerle park, bahçe, sahillerde çevre ve hava kirliliğine karşı adım atılmış oldu. Eğer bu adım atılmasaydı, 400 kişinin mangal keyfi nedeniyle on binlerce insan sahillerde temiz hava soluyamayacaktı.

mangal-afis

Uyarı amaçlı olarak kamusal alanlara asılan döviz ve levhalar ise ayrıca dikkat çekti. “En güzel piknik dumansız olandır. Lütfen mangal ve ateş yakmayın” ve “Mangal yapmayınız. Çimlere basabilirsiniz” şeklindeki esprili üslup, halk tarafından da olumlu karşılandı.

mangal-afis