İmamoğlu: Radikal kararlar almalıyız!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, yeni tip coronavirüs (Covid-19) ile ilgili radikal tedbirler alınması gerektiğini söyleyerek, İBB olarak aldıkları tedbirleri açıkladı. Belediyeye ait sosyal tesisleri ve Beltur kafeleri kapattıklarını söyleyen İmamoğlu, semt pazarlarına ilişkin 39 belediye başkanı ile bugün bir toplantı yapacakları bilgisini paylaştı.

“Radikal kararlar almalıyız”

İmamoğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:

-Bu zor dönemi en az hasarla atlatmak için harekete geçmeliyiz. Radikal kararlar almalıyız. Aması, çünküsü yok. Zamanında radikal kararları almayan liderlerin pişmanlıklarını bu hafta çok dinledik.

-İstanbul’da ilk olarak kişisel ve toplumsal hijyen konusunda bilgilendirdik ve bilgilendirmeye devam edeceğiz. Vatandaşlarımızın yoğun olarak bir araya geldiği toplu taşımada hızlı bir hijyen çalışmasına başladık.

-Müzelerimizi, İSMEK kurslarımızı, kütüphanelerimizi, kütür merkezlerimizi kapattık. Tüm etkinlileri iptal etmek zorundaydık. Amacımız kalabalık buluşmalarını önlemekti. İlk adım salgının yaygınlaşmasını önlemek.

-Herkes önce kendini korumalı. Sosyal tesislerimizi, hastanelere hizmet edenler hariç kafeleri kapadık. İstanbul’u ve İstanbulluları ne kadar iyi korursak aslında Türkiye’yi o kadar iyi korumuş oluruz. Buluşma anların en aza indiriyoruz. Pazarlarla ilgili tedbirleri bugün 39 belediye başkanı ile karar vereceğiz. Zarar gören sektöre nasıl destek olabiliriz, diyalogumuzu sürdürüyoruz.

-Ayrıca, İGDAŞ ve İSKi gibi kurumlara dair online işlem yapılabilmesi için hızlıca çalışmalara başladık. Kurumlara gelmeden bu işlemlerin yapılabilmesi için harekte geçtik.