İBB önünde eylem yapan işçiler, işlerine geri dönüyor

İşten çıkarılan İBB işçilerinin mücadelesi zafere ulaştı. Ağustos ayında İBB’den çıkarılan 208 işçi, niteliklerine uygun işlerde yeniden değerlendirilecek. İBB ile Hak-İş’e bağlı sendikalar arasında varılan protokolle 7 aydır Saraçhane’de süren direniş sona erdi.

Florya’da yapılan toplantıya İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Hak-İş’e bağlı Oleyis Sendikası Başkanı Vedat Böke, Hizmet-İş Sendikası Başkanı Mehmet Keskin ile İBB ve sendika yetkilileri katıldı. Toplantı öncesinde İBB’nin Saraçhane binası önündeki eylem alanı kaldırıldı. Taraflar, yapılan protokol çerçevesinde 2019 Ağustos ayında İBB’de işten çıkarılan 208 kişinin güvenlik soruşturması ve sosyal taramadan geçirilerek niteliklerine uygun işlerde 30 Haziran’a kadar değerlendirilmesi konusunda anlaştı.

Anlaşmaya göre, işe iade davası açanlar davalarından vazgeçecek. Herhangi bir siyasi parti, genel başkan, İBB, İBB Başkanı ve yönetimine yönelik hakaret faaliyetinde bulunanlar değerlendirme dışı kalacak. İBB etrafındaki tüm gösteri ve eylem alanları kaldırılacak.

Toplantıda konuşan İmamoğlu, “Herkesin emeğine sağlık” diyerek şunları söyledi, “Arkadaşlarımıza hem yüz yüze hem göz göze şunu söyleyelim: Biz, baştan beri bir süreç tanımlamaya çalıştık. Birincisi dedik ki; tabii ki yoğun bir alım takvimi gözüküyor. Bu alım takvimi, bizi rahatsız etti. Biz buna duyarsız kalırsak, kendi bakılımıza haksızlık ederiz. Oradaki birkaç aylık süreçteki alım sayısı, bizi rahatsız etti. Ben, 18 gün görev yaptım. Alamaz mıydım? Başkandım. ‘Bir kişiyi şuraya koy’ derdim. Bir kişiyi dahi almadım. Zaten tartışmalı bir alandı, dönemdi. Bir kişinin dahi sürecine dahil olmadım. Günün sonunda bizi rahatsız eden süreçte, bir gösteri başladı, bir protesto başladı. ‘Temsilci arkadaşları davet edin, görüşeceğim’ dedim. Bana arkadaşları siz yolladınız. Ben, kimseyi seçmedim. Onlara da şunu söyledim: ‘Bakın arkadaşlar, sizinle bir zorumuz yok. Hakkımızla girdik diyorsunuz. Tamam. Yazın, çizin, başvurunuzu yapın, elimizden geleni yapalım. Tekrar işe girmeniz konusunda sürece hassasiyetle davranalım. Kimseye kötü gözle bakmıyoruz.’ Buradaki arkadaşların hiçbirini tanımıyorum ben. Hiçbir arkadaşımla benim kişisel bir husumetim olabilir mi? Mümkün değil. O dönemde çıkarılan arkadaşların da bir kısmı, farklı yöntemlerle, hiç kimsenin müdahalesi olmadan işe girdi bizde. Onlarca insan işe girdi. Bundan sonra da girecek” şeklinde konuştu.