Haliç’in iki yakası Peri ile bir araya geliyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi`nin en büyük yatırımlarından biri olan İstanbul Metrosu’nun en önemli aşamalarından Haliç Metro Geçiş Köprüsü inşaatı tamamlandığında, Hacıosman’dan metroya binen yolcular kesintisiz olarak Yenikapı aktarma istasyonuna ulaşacaklardır.

Projede, Haliç’in iki yakası olan  Unkapanı ve Beyoğlu tarafında, tabliyesi yerinde dökme yaklaşım viyadükleri bulunmaktadır ve Haliç’in üstünden geçiş ise çelik köprü ile sağlanmaktadır. Unkapanı tarafında 6 ayak bulunmaktadır ve tabliyesi 172 m uzunluğundadır. Beyoğlu tarafında ise 8 ayak bulunmaktadır ve tabliyesi 271m uzunluğundadır. Ayaklar arası açıklıklar değişken olup 36m ila 45m dir ve ayak yükseklikleri 13m ile 1,25m arasında değişmektedir.

Ayaklar üzerindeki beton kalınlığı 2,5m, açıklıkta ise 1,10m dir. Beton kalınlığı 2,5m’den 1,10m ye eğrisel bir formla inmektedir ve bu formun oluşturan yarıçap, hemen hemen her ayakta farklılık göstermektedir. Boy kesitte bu durum varken, en kesitte de sağa ve sola kanat gibi açılan kollar bulunmaktadır.

13m yüksekliğinde bu kadar ağır bir yükü taşıyabilmek için PERI UP iskele sistemi tercih edilmiştir.  İskele sisteminin üzerinde  ise VARIO KIT sistem kullanılarak projenin taşıyıcı aksamının %90 ı kiralanabilecek malzemeler ile çözümlenmiş ve ekonomik sonuçlara ulaşılmıştır.

Taşıyıcı sistemin üzerinde köprüye eğrisel formunu verebilmek için kesitler ayrı ayrı incelenmiş ve varılan sonuca göre 2,5m-2,2m den 1,10m’ ye eğrisel olarak inen yapının plywood dan kesilecek kaburgalarla çözülmesine karar verilmiştir. Bu kaburgalar, PERI tarafından dizayn edilip CNC tezgahlarda kesilerek uygulamaya hazır olarak şantiyeye sevk edilmiştir. Köprünün değişken yapısı gereği bu işlem herbir döküm anosu için ayrıca gözden geçirilmekte ve gerektiğinde yeni kaburgalar imal edilmektedir.

Astaldi – Gülermak İş Ortaklığı Proje Müdür Yardımcısı Alper Uzman:

“PERI” BU ZOR İŞİ BAŞARMAMIZDA ÖNEMLİ ETKEN

İstanbul’un en önemli konularından biri olan trafik sorununa büyük ölçüde çare olacak metro hattının kalbi olacak ve tamamlandığında yeni bir simge olarak addedilecek köprümüzün inşaatının her aşamasında çözüm ortağı olarak kabul ettiğimiz ‘’PERI’’, doğru bir partner olduğunu yapılmakta olan iş ile göstermektedir. Oldukça değişken kesitlere sahip yaklaşım viyadükleri tabliyelerinde ortak çalışmalar ile geliştirdiğimiz sistemler sayesinde, hızlı, ekonomik ve kaliteli sonuçlara ulaştık. Yapıcı ve yardımcı yaklaşımlarının yanı sıra hayal gücü ile de yanımızda olarak bu zor işi başarmamızda önemli etken olan ‘PERI’ firmasının doğru seçim olduğunun birkez daha altını çiziyorum.

Astaldi – Gülermak İş Ortaklığı  İnşaat İşleri Şefi S. Ulaş Akı:

BASİT VE UYGULAMA KOLAYLIĞI SAĞLAYAN TEKNİK ÇÖZÜMÜYLE VERİMLİLİĞİMİZİ ARTIRDI

PERI, çok değişken geometriye sahip bu köprüde basit ve uygulama kolaylığı sağlayan teknik çözümüyle, sahada da verimliliğimizi çok büyük ölçüde artırmış ve bize büyük kolaylık sağlamıştır.

Projenin başından beri bizlerden teknik, lojistik ve süpervizörlük desteğini eksik etmeyen, projemize kendi projesi gözüyle bakarak, tam anlamıyla benimseyen PERI firmasına ve çalışanlarına teşekkür ederiz.