İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyelerinin bağış hesaplarına bloke kondu

İçişleri Bakanlığı, koronavirüs ile mücadele kapsamında ihtiyaç sahiplerine yönelik yardım kampanyası başlatan CHP’li İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyeleri hakkında harekete geçti. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise “Bu süreç tamamen şeffaf ve İstanbulluların dayanışması ile büyüyecek” diyerek belediyelerin bağış toplayabileceğine dair yürürlükte olan kanun maddelerini hatırlattı. Açıklamanın ardından ABB ve İBB’nin bağış hesabının bloke edildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzasıyla hazırlanan genelge sabah saatlerinden 81 il valiliğine gönderildi. Genelgenin İçişleri Bakanlığı’nın kullandığı elektronik belge yönetim sisteminden valiliklere gönderilmesinden hemen sonra Ankara Valiliği harekete geçerek genelgeyi Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na gönderdi. Valillik, genelge hükümlerine göre yardım kampanyasına son verilmesini, aksi halde sorumlular hakkında yasal işlem yapılacağını bildirdi.

Gazeteci İsmail Saymaz, her iki belediyenin de hesaplarına bloke konduğunu duyurdu. Saymaz, “Ankara ve İstanbul büyükşehir belediyesinin bağış kampanyası hesaplarına bloke kondu. Şu an bağış yapılamıyor.” dedi.

Koronavirüs nedeniyle işinden olanlara destek vereceklerini söyleyen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Sosyal dayanışma amacıyla başlattığımız #6MilyonTekYürek kampanyamıza 94.533 ihtiyaç sahibi başvurmuştur. İşini ve gelirini kaybeden başvuru sayısı ise 15.841 kişiye ulaşmıştır. İnşallah hiç kimseyi aç ve açıkta bırakmayacak, mağdur etmeyeceğiz.” dedi.