Ali Müfit Gürtuna’dan belediyelerin yardım kampanyaları hakkında açıklama

Tayyip Erdoğan sonrası İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olan Ali Müfit Gürtuna, belediyelerin yardım kampanyaları ve yaşanan gelişmeler hakkında gündeme dair açıklamalarda bulundu. 1999 yerel seçimlerinde Fazilet Partisi’nden İBB Başkanı seçilen Gürtuna, 1999 depremi ve yaşananlar ile koronavirüs salgınında yaşanan yardım karmaşasını kıyasladı.

Sözcü’ye açıklamalarda bulunan Gürtuna, yaşanan tartışmalara tepki gösterdi. Gürtuna, CHP’li belediyelerin salgın döneminde yaptıkları çalışmaların ‘paralel devlet’ suçlaması ile engellenmesi hakkında şunları söyledi:

“Belediyelerin yardım etmemesi düşünülemez”

Ecevit’in başbakanlığı döneminde büyük Marmara depreme yaşandı. Bizim o depremde yaptığımız yardımların haddi hesabı yok. Belediyelerin yardım etmemesi düşünülemez. Çift başlılık yaklaşımını doğru bulmam. Depremde yetki var mı, yok mu tartışması olmadı. Hepimiz koştuk, insanlar zor durumda. İmdat diyen birisi varsa koşacaksın. STK’lar, devlet kurumları, partisi ne olursa olsun belediyeler, bu süreçten yardımlaşarak çıkmalıyız. Devlet kurumları bir orkestra olmalı. Belediyeler de orkestranın içindedir ve farklı enstrümanlardır. Belediyelerin devre dışı bırakılmasını doğru bulmam.