İzmit Körfezi, deniz uçağı ile gözleniyor

Kocaeli İzmit’te körfez, çevre kirliliğinin önlenmesi amacıyla deniz uçağı ile gözleniyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ekipler karada çevre çalışmalarını yürütürken, havadan da deniz uçağı ile takip gerçekleştiriliyor.

Belediye ekipleri İzmit Körfezi’ndeki kirliliğe neden olacak her hangi bir olumsuzluğun önüne geçmek için denetimlere devam ediyor. 7 gün 24 saat gece gündüz demeden çalışan ekipler, gelen her ihbarı değerlendirirken rutin denetimlerine de devam ediyor.

DENİZ UÇAĞI İLE HAVADAN KONTROL

İzmit Körfezi’nin temiz tutulması için gemilerden ve deniz araçlarından kaynaklanan deniz kirliliği denetimleri deniz kontrol uçağı ile havadan yapılıyor. 2007 yılından bu yana devam eden çalışmalar kapsamında deniz kontrol uçağı, İzmit Körfezi’ni kirleten gemilere göz açtırmıyor.

4 GEMİYE 3 MİLYON 751 BİN TL CEZA

2020 yılı içerisinde bu güne kadar 77 denetim gerçekleştirilirken, bu denetimlerde İzmit Körfezi’ni kirlettiği tespit edilen 4 gemiye 3 milyon 751 bin TL para cezası kesildi. Denizi kirleten 4 gemi deniz uçağının kontrolü ve diğer denetimler sırasında tespit edildi.