Kartal Cevizli’de nesli tükenmekte olan kuş kurtarıldı

İstanbul Kartal’da nesli tükenmekte olan Hint gölet balıkçıl kuşu, veteriner ekipleri tarafından yapılan operasyon ile kurtarılarak yaban hayatına geri döndürüldü. Edemik türü bir kuş olan Hint gölet balıkçıl kuşu, Kartal Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından kurtarılarak tedavisinin ardından Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Yaban Hayatı Koruma Müdürlüğü ekiplerine teslim edildi.

Cevizli Mahallesi’nde bir vatandaşın bahçesine garip bir kuş düştüğüne dair alınan ihbarların üzerine harekete geçen ekipler, kuşu alarak tedavisini gerçekleştirdi. Kuşun nesli tükenmekte olan Hint gölet balıkçıl kuşu olduğu anlaşıldı. Tedavisi tamamlanan kuş, yaban hayatına döndürülmesi için bakanlık yetkililerine teslim edildi.

Kartal Belediyesi’nin kliniğinde muayenesi ve ilk müdahalesi yapılan Hint gölet balıkçıl kuşu, burada uzman ekiplerin uyguladığı tedavi sonrasında sağlığına yeniden kavuştu. İyileştirilen kuş, ilgili yasalar gereği Tarım ve Orman Bakanlığı Yaban Hayatı Koruma Müdürlüğü’ne ulaştırılması için Kartal İlçe Orman Şefliğine teslim edildi.