İstanbul’a mayıs sağanakları geliyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) tarafından İstanbul için mayıs sağanakları uyarısı geldi. Pazar gününden itibaren yağmurlu bir hava rejimi İstanbul’da etkili olacak. Yağışlar 8 Mayıs’a kadar aralıklı olarak devam edecek.

Etkili sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlara rağmen hava sıcaklıklarında önemli bir değişiklik olmayacağı ve bölge genelinde mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

Hava durumu tahmin servisi The Weather Channel’ın (TWC) İstanbul için hava tahminlerine göre, 3 Mayıs Pazar günü hava yağmurlu 20°/13°, 4 Mayıs Pazartesi günü hava Sağanak yağışlı 16°/12°, 5 Mayıs Salı günü hava ÖÖ Yağmur Geçişleri 18°/12°, 6 Mayıs Çarşamba günü hava Parçalı Bulutlu 21°/13°, 7 Mayıs Perşembe günü hava Sağanak yağışlı 19°/11° ve 8 Mayıs Cuma günü hava ÖÖ Yağmur Geçişleri 18°/11° olacak.

Mayıs ayında görülecek gök gürültülü sağanak yağışların ısınmayla birlikte genellikle öğle saatlerinden sonra meydana gelmesi ve zaman zaman yağışların şiddetli olması beklendiğinden Meteoroloji Genel Müdürlüğünün ve İstanbul Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi’nin yayınlayacağı meteorolojik uyarılara dikkat edilmesi ve gerekli tedbirlerin alınması can ve mal güvenliği açısından önem arz etmektedir.