Volvo otomobillere LiDAR donanımı

Volvo, araçlarını 2022’den itibaren yerleşik LiDAR ile donatmayı planlıyor. Otomobil üreticisi, Luminar ile çalışıyor ve yeni nesil Ölçeklenebilir Ürün Mimarisi (SPA2) araçlarının donanıma hazır olacağını söylüyor. Arabalar tamamen kendi kendine sürmeyecek, ancak bu yönde bir adım.

Luminar’ın LiDAR’ı tavan penceresine eklenti olarak satışa sunulacak. Müşteriler, özel coğrafi konumlar ve koşullar için güvenli olduğu doğrulandıktan sonra, tamamen özerk otoyol sürüşü sağlayan Karayolu Pilotu özelliğini seçebilecekler. Highway Pilot, direksiyon, fren ve akü gücü için kamera, radar ve yedekleme sistemlerinin bir kombinasyonunu kullanacak.

İki şirket geçmişte birlikte çalıştı, bu nedenle ortaklık şaşırtıcı değil. 2018’de LiDAR’ın yaya aktivitesini daha iyi anlamasına yardımcı olmak için güçlerini birleştirdiler. Ayrıca LiDAR’ın gelecekteki gelişmiş sürücü destek sistemlerini (ADAS) nasıl geliştirebileceğini de araştırıyorlar. Bir basın bülteninde Volvo, gelecekteki SPA2 tabanlı tüm otomobillerin LiDAR sensörü ile donatılabileceğini söyledi.

Volvo, Uber ve Çin için kendi kendine giden otomobillerin yanı sıra NVIDIA teknolojisinde çalışan kendi kendine giden otobüsler ve kamyonlarla ilerliyor.