Kadıköy’de 80 yaşındaki kadını “adın FETÖ’ye karıştı” diye dolandıran Suriyeliler yakalandı

İstanbul Kadıköy’de Suriyeli dolandırıcılık çetesi yaşlıları arayarak kendilerini polis gibi tanıtıp isimlerinin FETÖ’ye karıştığını söyleyerek para isterken suç üstü yakalandı. Olayla ilgili kıskıvrak yakalanan 5 Suriyeli’den dördü salınırken, biri ise tutuklandı.

Olay 6 Mayıs’ta Fenerbahçe Mahallesi, Kurukahveci Sokak’ta meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, Zeynep Oya K.(80) isimli kişi telefonla aranarak kendilerini polis olarak tanıtan kişiler tarafından hesap bilgilerinin FETÖ/PDY terör örgütünün eline geçtiğini, hesapları üzerinden para giriş çıkışı yapıldığını ve kendisinde olan paraların incelenmesi gerektiğini söylemeleri üzerine, kendisine ait 7000 Dolar ve 8000 Euro para vererek dolandırıldı.

Dolandırıcılar ‘Suriyeli’ çıktı

Daha sonra polise ihbarda bulunan talihsiz kadının mağduriyetini gidermek için soruşturma başlatan Kadıköy İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Suriyeli dolandırıcılık çetesine ulaştı. Kamera görüntülerini inceleyen polisler, Suriye uyruklu İbrahim N.(18), Mohamed Emin Hac M.(30) ve Mohamad H.(24) isimli şüphelileri yakalanarak gözaltına aldı.

Yapılan üst aramasında Mohammed Emin Hac M. isimli şüphelinin üzerinden çıkan 6400 Dolar para mağdur kadına teslim edilirken, çalışmaların devamında paranın Şanlıurfa ili Akçakoca İlçesinde bulunan Suriye uyruklu Salah M.(29), ve Sıreyya El A.(45) isimli şüphelilere havale yapıldığı tespit edildi. Bunun üzerine Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından şüpheliler yakalanarak gözaltına alındı.

Yakalanan şahıslardan Mohamad H., Sıreyya El A., Salah A. isimli şüpheliler ifadelerinin ardından adli makamlarca salınırken, Muhamed Emin Hac M. ise Adli Kontrol Hükümleri ile salındı, İbrahim N. ise tutuklanarak ceza evine konuldu.