İstanbul’da pazartesi yoğunluk korkusu

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan normalleşme adımlarının başlangıçlarından biri olan AVM’lerin 11 Mayıs’ta açılacak olması, İstanbul’da AVM’lerde idiham olur mu sorusunu da gündeme getirdi. En büyük korku ise toplu ulaşım araçlarında yaşanacak yoğunluk. 11 Mayıs itibariyle AVM, berber, kuaför ve güzellik salonları müşteri kabul etmeye başlayacak.

Toplu ulaşım araçlarıyla ilgili uyarıda bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, vatandaşlara yoğun saatlerde değil, 10.00’dan sonra ve 16.00’dan önce binmeleri konusunda uyardı. 11 Mayıs Pazartesi günü pek çok işletmenin tekrar faaliyete geçecek olması nedeniyle, özel araç ve toplu taşıma kullanımında ciddi bir artış bekleniyor.

İBB’den pazartesi için önemli uyarılar

İBB, salgının toplu taşıma araçlarında hızlı ve kolay yaygınlaştığını anımsattığı açıklamasında, 11 Mayıs Pazartesi günü başlatılacak yeni serbestilerle toplu taşıma kullanımının çok daha fazla artacağını öngörerek şu başlıklara dikkat çekti:

  • Salgın halen devam etmektedir, zorunlu olmadıkça lütfen evden çıkmayınız.
  • Toplu taşımayı kullanmak yerine mümkünse yürümeyi ya da bisiklete binmeyi tercih ediniz.
  • Toplu taşımayı kullanmak zorundaysanız, yoğun saatlerde değil sabah 10.00’dan sonra akşam da 16.00’dan önce toplu taşıma araçlarını kullanınız.
  • Otobüs duraklarında, metro istasyonlarında fiziki mesafenizi en az 1-2 metre ile koruyun.
  • Maskesiz toplu taşıma araçlarına binmek yasaktır. Ayrıca yüzeylere, merdiven korkuluklarına, toplu taşıma araçlarındaki tutamaçlara dokunmamaya özen gösteriniz.
  • Kullandığınız maske ve eldivenleri lütfen çöp poşetlerine atınız. Ellerinizi yüzünüze sürmeyiniz ve toplu taşıma kullanımından sonra ellerinizi yıkayınız.

Açıklamada, halihazırda süren toplu taşıma kısıtlamaları sebebiyle otobüslere ve metrolara ancak koltuk sayısının yarısı kadar yolcu alınabildiğini, ayakta da oturan yolcunun yarısı kadar yolcu taşındığını belirtildi. Bunun da 100 kişilik bir otobüsün yaklaşık 25 kişi, bin 600 kişilik bir metronun 300 kişi taşıyabileceği anlamına geldiği ifade edildi.