Validebağ Korusu’nun Üsküdar Belediyesi’ne tahsis edilmesine tepkiler sürüyor

İstanbul’da temiz hava alınabilecek, kuşların böceklerin doğal ortamında yaşabileceği yeşil alanların sayısı her geçen yıl azalmaya devam ediyor. Son 20-30 yıllık süreçte İstanbul’da birçok yerde gökdelenler palazlanırken, yaşanabilir bir ekosistem özelliği de her geçen gün kaybediliyor. İstanbul’un doğası ile en güzel yerlerinden biri olan Validebağ Korusu’nun Üsküdar Belediyesine tahsis edilmesi, çevrecilerin tepkisini çekti. Validebağ gönüllüleri, korunun tahsisinin altında rantın yattığı fikrinde.

Validebağ gönüllüleri, Validebağ Korusu’nun Üsküdar Belediyesine tahsis edilmesine tepki gösterdi ve change.org sitesinde imza kampanyası başlattı. Anadolu Yakası’nın en büyük ikinci yeşil alanı olma özelliğine sahip olan Validebağ Korusu için vatandaşlar seferber oldu. Kendilerine Validebağ gönüllüleri diyen bir grup çevreci, imza kampanyası başlatarak tahsise karşı çıkış sergiledi.

Üsküdar Belediye Meclisinde geçtiğimiz hafta alınan kararla, Validebağ Korusu’nun Milli Emlak tarafından Üsküdar Belediyesine yapılan tahsisi onaylandı. Belediye bu işi öyle aceleye getirdi ki, koronavirüs salgını sırasında olağanüstü toplantı yapmak zorunda kaldılar.

Validebağ gönüllüleri, imza kampanyasındaki mesajlarında, koruyu ranta karşı koruyacaklarını söyledi.Siz de imza atarak destek olmak isterseniz buradan change.org sayfasını kullanabilirsiniz.