Davutoğlu: Şehir Üniversitesi arazisine AVM yapacaklardı

Eski başbakanlardan ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, AKİT TV’de gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Kartal halkına ait Tekel arazisinin Şehir Üniversitesi’ne bedelsiz tahsisine ilişkin eleştirileri cevaplayan Davutoğlu, “Şehir Üniversitesi arazisine AVM yapacaklardı.” dedi.

Şehir Üniversitesi ile ilgili eleştirileri yanıt veren Davutoğlu, “İleride bugünlere bakacak olanlar, Şehir Üniversitesi’nin kapısına kilit vuranları, ‘üniversite kapan’ ve vakıfa kayyum atayanları ise ‘vakıfa kayyum atayanlar’ olarak anacaklar. Biraz önce şehir üniversitesi dosyasını açmayalım dedik ama açalım. Biz o vakfı 85’te 12 Eylül şartlarında kurduk. 30 yıla yakın o vakıfta haftasonu görmedik. Orada yetişen kadro Şehir Üniversitesi’ni kurdu. Tayyip Beyle birlikte biz Şehir Üniversitesi’nin tahsisini yaptık. Sonra mahkemeler açıldı, 12-13 davayı da Şehir Üniversitesi kazandı.” dedi.

“Oraya da AVM yapacaklardı”

Tekel arazisine AVM yapılacağını söyleyen Davutoğlu, “Ben başbakan olduğumda hasbelkader duydum ve bildim ki, Şehir Üniversitesi’nin arsası üzerinde birileri rant hesabı yapıyor. Bunların da belgeleri var. Önüme getirdiler projeleri. Oraya da AVM yapacaklardı. Bütün Anadolu Yakası’nın şu anda bile deprem olsa herkesin gidebileceği tek yer orasıydı. O rant hesabı yapanlarla bu dosyayı açanlar arasında farklı ideolijide olmakla birlikte ortak çıkarları o arsayı kapatmaktı. Şehir Üniversitesi’nin kapısına kilit vuranlar, Bilim ve Sanat Vakfına kayyum atayanlar bu dünyada da öbür dünyada da iki elim yakalarında olacak.” dedi.