İstanbul’da Suriyelilerin kaldığı daireye nargile baskını!

İstanbul Avcılar’da kaçak tütün imalatı yapıldığına dair edinilen bilgi üzerine polis ekipleri harekete geçti. Avcılar İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından bir adrese yapılan baskında Suriyelilerin bulunduğu evden çok sayıda kaçak nargile tütünü ele geçirildi.

23 Mayıs’ta saat 02:00 sıralarında Yeşilkent Mahallesinde bulunan bir adreste kaçak nargile tütünü yapıldığı bilgisi üzerine operasyon düzenlendi. Dairenin ışıklarının açık olduğu ve içeriden keskin bir tütün kokusu gelmesi üzerine paıyı çalan polisler, kapı açılmayınca daire sahibi ile görüştü. Daire sahibi ise evin Aimed isimli Suriyeliye kiraladığını belirtti.

Adreste yapılan aramalarda, 4 ayrı çuval halinde 84 kilo 500 gram nargile tütünü, 200 adet saklama kabı, 1 adet tütün doğrama işlemlerinde kullanıldığı düşünülen kasap kıyma makinesi, 1 adet saklama kabı içerisinde 25 kilo ağırlığında şerbetli nargile tütünü, 2 adet hassas terazi, Çeşitli ebatlardaki bidon ve kaplar içerisinde toplam 132 kilo 600 gram nargile tütünü yapımında kullanıldığı düşünülen kimyasal madde ele geçirildi.

Dairede nargile tütünü imal çalışmalarında çalıştığı tespit edilen Suriye uyruklu İ.E. (17) aynı gün Esenyurt Yenikent Mahallesinde yakalandı. Daire sahibi ile Suriyeli genç, emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından sevk edildiği mahkemece serbest bırakıldı.