Afgan genci Hafizullah’ın İstanbul’da kağıt toplarken bıçaklanarak öldürülmesi

Afganistan’dan İstanbul’a hayallerinin peşinde gelen Afgan genci Hafizullah, Ataşehir’de kağıt toplarken öldürüldü. İşte Hafizullah’ın hüzünlendiren hikayesi. 13 yaşındayken Afganistan’dan İran’a giden Hafizullah, İran’da geçirdiği 3 yılın ardından Türkiye’ye geldi. 16 yaşında ayak bastığı Türkiye’de önce Ankara sonra Antalya’yı deneyen Afgan genci, son olarak taşı toprağı altın denilen İstanbul’da yaşamaya başladı.

Hafizullah, bayram sabahı Ataşehir’de çöp konteynerindan kağıt toplarken bıçaklanarak öldürüldü. Cenazesini arkadaşları aralarında para toplayarak ülkesine gönderdi. Böylece kimsesizler mezarlığına gömülmekten kurtuldu.

Bir atölyede çalışmaya başlayan Hafizullah, parası olmadığı için kayıt olamadı. Bu nedenle zar zor maaş alan Hafizullah, Covid-19 salgını nedeniyle de işsiz kaldı. Sokaktan kağıt toplamaya başlayan Hafizullah, bayram sabahı bir çöp konteyneri yanında bıçaklanarak öldürüldü.

Aslında olay ilk başta basit bir genç kavgası gibi başladı. Bir sokakta çöpten kağıt toplarken mahallenin çocukları ile sataşma yaşadı. Bu sırada Afgan genci bıçaklandı ve yaşamını kaybetti. Avukat Esin Bozovalı’nın aktardığına göre, cinayet soruşturması kapsamında dört şüpheliden 18 yaş altı bir çocuk tutuklandı. Soruşturma, Kartal Adliyesi’nde devam ediyor.