Almanya’da benzin istasyonlarına ‘elektrikli şarj istasyonu’ zorunluluğu

130 milyar avroluk bir teşvik planının bir parçası olarak, Almanya ülkedeki her benzin istasyonunun elektrikli araç şarj istasyonları kurmasını zorunlu kılacak. Bu teşvik paketi, elektrikli araç satın alanlara yönelik sübvansiyonları ve kirlilik oluşturan SUV’lara sahip olanları cezalandırmak için ekstra vergileri içeriyor.

Almanya Motorlu Taşımacılık İdaresi’ne göre, Mayıs ayında tescil edilen 168.148 otomobilin sadece yüzde 3.3’ü elektrikliydi. 2019’da, Almanya’da kayıtlı yeni arabaların yüzde ikisinden daha azı elektrikli idi. Uzmanlar, düşük satışların arabaları şarj etme endişeleriyle ilişkilendirilebileceğini söylüyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, 2030 yılına kadar Almanya’da bir milyon elektrik şarj istasyonuna sahip olmayı hedeflediklerini söyledi. Benzin istasyonlarını elektrikli araçlar için de geçerli kılmak, bu hedefi gerçek yapabilir. Almanya’da şu anda yaklaşık 15.000 benzin istasyonu var. Elektrikli araçların norm haline gelmesi için Almanya’nın en az 70.000 şarj istasyonuna ve 7.000 hızlı şarj istasyonuna ihtiyacı olacak.

Almanya, COVID sonrası ekonomik stratejilerinin bir parçası olarak EV’leri yaygınlaştırma hedefi var ve bu konuda yalnız değiller. Geçen haftaki bir basın toplantısında, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron benzer bir 8 milyar avroluk teşvik paketini açıkladı ve “Fransa Avrupa’nın en iyi temiz araç üreticisi haline gelmeyi” hedefliyor.