Kartal’da annesine şiddeti sosyal medyada paylaşınca babası gözaltına alındı

İstanbul Kartal’da H.E. adlı bir genç kız, sosyal medyada babası E.E.’nin annesine uyguladığı şiddeti paylaşararak yardım istedi. Kadın örgütlerinin harekete geçmesinin ardından zanlı gözaltına alındı.

Eşine boşanma davası açan D.E. adlı kadın, iddiaya göre eşi E.E. adlı adam tarafından öldürülmeye teşebbüs edilince kızı H.E. tarafından olayın sosyal medyaya yazılarak yardım istenmesiyle E.E. adlı adam gözaltına alındı.

Kartal’da yaşayan H.E., annesinin uğradığı şiddeti fotoğraflarla paylaşınca, babası E.E. gözaltına alındı. Can güvenliklerinin olmadığını belirten H.E., “Ne kadar polise de gitsek, tutuklama, sorgu herhangi bir şey olmuyor. Evimizin önünde cirit atıyor. Polis ‘Biz bir şey yapamayız’ diyor” dedi.

Paylaşımların ardından kadın örgütlerinin tepkisi ardından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı “hukuksal sürecin” takipçisi olacaklarını açıklarken, Kadın Meclisi sosyal medya hesabından katletmeye teşebbüs eden failin gözaltına alındığını ve anne D.E. için ise koruma kararının çıkarıldığı bilgisini paylaştı.

H.E.’nin paylaşımları şöyle:

– Sırf annem boşanmak istediği için bugün ölümden döndü lütfen gerekli yerlere ulaşsın artık bu korkuyla yaşamaktan yoruldum.#erolelbasantutuklansın

– Bu olayı burada paylaşmamın sebebi 1 Haziran 2020 günü Erol Elbasan tarafından arkadaşım ve ben yolda yürürken bize arkamızdan kapşonlu ve maskeli bir şekilde saldırdıktan sonra ben ve annemin koruma,uzaklaştırma talebinde bulunmuş olmamıza rağmen gerekli önlemlerin alınmayıp olayın daha kötü bir şekilde tekrarlanmış olmasıdır.Sosyal medyadan başka çarem kalmadığı için sosyal medyaya başvurdum.Bu süreçte sesimi duyurmamı sağlayan medyaya da ayrıca teşekkür ederim.

Anadolu Adliyesi’nden açıklama yapıldı

Öte yandan Anadolu Adliyesi’nden de olayla ilgili açıklama geldi. T.C. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

06.06.2020 tarihinde İstanbul ili Kanal ilçesinde mağdur D.E.’n in boşanma aşamasında olduğu eşi E.E. tarafından parkta konuştukları esnada fiziksel şiddete maruz bırakıldığının ihbarı üzerine Cumhuriyet Başsavcılığımızca derhal soruşturma başlatılarak mağdunın beyanı ve adli raporu temin edilmiş, aynı gün yakalanan şüpheli E.E. de gözaltına alınmıştır. 07.06.2020 tarihinde Cumhuriyet Başsavcılığımızda hazır edilen ve toplanan delillere göre üzerine atık eylemleri gerçekleştirdiği yönünde kuvvetli şüphe bulunan E.E., ifadesini müteakip sevk edildiği İstanbul Anadolu Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince Kasten Nitelikli Yaralama suçundan tutuklanarak cezaevine gönderilmiştir. Soruşturma kapsamında maddi gerçeği her yönüyle açığa çıkarmak ve sorumlular hakkında yasal gereğine tevessül etmek amacıyla gereken tüm işlemler titizlikle yapılmaktadır. Kamuoyuna ve tüm basın/yayın kuruluşlarına saygıyla duyurulur.