Siber saldırı nedeniyle Honda, küresel üretimini bir gün durdurdu

Honda’nın Tokyo’daki dahili sunucularına yapılan bir siber saldırı nedeniyle küresel üretimini bir gün askıya almak zorunda kaldı. Honda, virüsü Pazartesi günü tespit etti ve saldırı, dünyanın dört bir yanındaki tesislerdeki e-posta ve diğer sistemleri etkilediği için gün boyunca bazı çalışanları eve göndermek zorunda kaldı.

Çoğu iş yeniden başlasa da, Ohio ve Türkiye’deki otomobil fabrikaları ile Brezilya ve Hindistan’daki motosiklet fabrikalarının kapalı olduğu bildiriliyor. Bu noktada, herhangi bir müşteri veya çalışan bilgisinin açığa çıktığı görülmemektedir.

Siber saldırı şirketin dahili sunucularını hedeflemiş gibi görünse de, otomotiv endüstrisinin artık çok sayıda arabanın çeşitli fonksiyonlar için bağlantıya sahip olması nedeniyle gelişmiş güvenliğe ihtiyaç duyduğu konusunda artan bir endişe var. Hackerların arabaları kısa mesajla kontrol ettiklerini gördük, hırsızlar hack ile bir Tesla Model S çaldı ve Fiat Chrysler bir saldırıdan sonra 1,4 milyon aracı geri çağırdı.

Öte yandan Honda’dan yapılan bir açıklamada, “Honda, ABD’de ki tesislerinde üretim operasyonlarını etkileyen bir siber saldırı yaşadı. Bununla birlikte, kişisel olarak tanımlanabilir bilgilerin kaybına ilişkin mevcut bir kanıt yoktur. Çoğu tesiste üretime devam ettik ve şu anda Ohio’daki otomobil ve motor tesislerimizin üretimine geri dönüş yönünde çalışıyoruz. ” denildi.