Beykoz’da anıt ağaçların kaderi belli oldu

İstanbul Beykoz’daki anıt ağaç sorunu çözülüyor. Beykoz’un anıt ağaçlarının kaderi belli oldu. Çoğu ağaç, bilimsel raporlar ışığında kaldırılacak. Beykoz’da anıt ağaç mirasının vatandaşların can güvenliğini riske etmeyecek şekilde korunması amacıyla yürütülen ağaç sağlığı taramalarının ardından çürüyen ve devrilme riski taşıyan ağaçların budama çalışmalarına başlandı.

Beykoz Belediyesi ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Orman Fakültesi işbirliğiyle yürütülen çalışmayla ilçe genelindeki 180 anıt ağaç ve aday anıt ağacın kök, gövde ve iç kısımlarında ölçümler yapılarak her bir ağaç için tek tek rapor hazırlandı.

Anıt ağaçlara sağlık taraması

Tokatköy Sultanaziz Caddesi, Ortaçeşme Spor Caddesi ağırlıklı olmak üzere ilçe genelindeki tüm anıt ve aday anıt ağaçların akustik tomografi cihazıyla röntgenleri çekildi, mikrodelme (rezistograf) tekniği ve gözle muayeneyi kapsayan 3 aşamalı bilimsel analizleri yapıldı.

İstanbul Üniversitesi tarafından yapılan sağlık taraması neticesinde 180 ağaçtan ilk etapta yüksek riskli olduğu tespit edilen 22 ağacın alandan uzaklaştırması yönünde rapor hazırlandı. Beykoz Belediyesi de hazırlanan raporlarla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne başvurarak sahada yapılacak çalışmalar için görüş istedi.

Anıt ağaçların ilçe kültür mirasındaki yerini değerlendiren Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ise devrilme riski yüksek anıt ağaçların derin budama yöntemi (asgari 1,5 m) ile korunması ve yeniden filizlenmelerine imkân verilmesi önerisinde bulundu.

Beykoz Belediyesi korunmasına karara verilen 22 anıt ağaca yönelik çalışmaların ardından rapor onayı gelen diğer ağaçları mevsiminde bakımlarını yaparak doğaya ve tarihe kazandıracak.