Prof. Dr. Naci Görür: İstanbul için zaman daralıyor

Deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul’da beklenen büyük deprem hakkında yeni açıklamalar yaptı. Görür, İstanbul’da son 254 yıldır deprem yaşanmadığına işaret ederek, “Birkaç kentsel dönüşüm dışında adım atılmıyor. Burada halkın oturduğu yerleri güvenli hale getirmedikçe İstanbul’u depreme hazırlayamazsınız. İstanbul için zaman daralıyor. Tehlikenin boyutu çok yüksek” dedi.

Prof. Dr. Görür, İstanbul’daki tarihi depremlerde zaman aralığının aşağı yukarı 250 yıl olduğunu ve son büyük depremin de 1766’da meydana geldiğini belirterek, “Son depremin üzerinden 250 yıldan fazla geçti. İstanbul’da deprem konusunda bir şey yapılmıyor demek doğru değil. Ancak yapılanlar yapılması gerekenlerin yanında küsurat gibi kalıyor” şeklinde konuştu.

“İstanbul’da tehlikenin boyutu çok yüksek”

Görür, “Birkaç kentsel dönüşüm dışında bu konuda adım atılmıyor. Burada halkın oturduğu yerleri güvenli hale getirmedikçe İstanbul’u depreme hazırlayamazsınız. Düşünün, İstanbul depreminde yüzde 1 yıkım etkisi olsa bu 16 bin bina yapıyor. Her bina 5 katlı olsan 80 bin daire yapar. İki daire deseniz 160 bin daire, 4 kişi yaşasa 640 bin kişi demek. Tehlikenin boyutu çok yüksek. İstanbul’da Kanal İstanbul gibi yatırım planları yapılıyor. Allah aşkına, depremin olacağı ve nerelerde olacağı belli. Bu deprem hatları boyunca yerleşim alanları belli… Neden bu yörelerde deprem güvenli hale getirmek için planlar yapılmıyor? Önce devlet kendi üzerine düşeni yapacak, sonra da vatandaş… Bu işler mecburen yapılacak. Ne kadar çabuk olursa o kadar az zarar olur.” dedi.