Kartal’da deprem olursa 18 bin kişi evsiz kalacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından Kartal’da 7.5 büyüklüğünde deprem olursa kaç kişinin barınma ihtiyacı olacağına dair tahminlerle ilgili rapor hazırlandı. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı tarafından yapılan araştırmaya göre, Kartal’da olası depremden kaç kişinin evsiz kalacağı belli oldu.

Kartal’da evsiz kalacak kişi sayısı

Deprem nedeni ile meydana gelen bina hasarlarının önemli bir etkisi de binaların barındırma özelliğini kaybetmesidir. Acil barınma ihtiyacının belirlenerek, bunun karşılanması için gerekli ön planlama ve çalışmaların yapılması, özellikle yoğun yapılaşmaya maruz metropol alanlarda beklenen depremler için kritik önemdedir. Deprem sonrası insanların, hasarlı olmasa da binalara girmeyip bir süre dışarda olmayı tercih etmeleri de genel resmi ağırlaştıran bir durumdur.

Kartal’da Mw=7.5 senaryo depremi sonrasında yaklaşık 18.189 hanelik acil barınma ihtiyacının ortaya çıkacağı tahmin edilebilir. Hane başına 3 kişilik nüfus kabulüyle, yaklaşık 54.567 kişinin acil barınma ihtiyacı olacağı beklenmektedir. Bu tahminlerde de depremin oluş şekline göre, hasarlarda gördüğümüze benzer belirsizlikler bulunmakta olup, deprem sonrası gerçekleşen acil barınma ihtiyacı içindeki nüfus verilen değerin altında ya da üstünde gerçekleşebilir.

Mw=7.5 büyüklüğündeki deprem İçin Kartal İlçesi Geçici Barınma İhtiyacı Mahalle Bazlı Değerleri aşağıda yer almaktadır.

evsiz sayisi

Mw=7.5 büyüklüğündeki deprem İçin Kartal İlçesi Geçici Barınma İhtiyacı Dağılım Haritası aşağıda yer almaktadır.

evsiz-sayisi-harita