NVIDIA ve Mercedes, yeni nesil araba bilgisayarı oluşturacak

Çarşamba günü düzenlenen ortak basın toplantısında NVIDIA ve Mercedes Benz, 2024 yılında otomobil üreticilerinin yeni nesil lüks otomobilleri için bir “devrimci araç içi bilgi işlem sistemi” geliştirmek üzere bir araya geldiklerini açıkladı.

NVIDIA basın bültenine göre, “bir otomobilde şimdiye kadar kullanılan en gelişmiş bilgi işlem mimarisi” olarak nitelendirilen bu yeni yazılım sistemi, Tesla’nın Autopilot’unun mevcut yeteneklerine eşit ve mevcut yeteneklerini aşan Seviye 2 ve 3 sürüş özerkliğini ve Seviye 4 otopark özerkliği mümkün kılacak. Bu, aracın insan sürücüsünün yardımı olmadan kendini park alanına sığabileceği anlamına gelir. İşlerin kötüye gitmesi durumunda hala bir insan olması gerekecek.

Dahası, NVIDIA’nın DRIVE platformunu temel alan bilgi işlem sistemi, açıklamaya göre “adreslerden adrese düzenli rotaların sürülmesini otomatikleştirebilecek”. Gelecekteki en ilgi çekici özellik, müşterilerin araca sahip oldukları sürece ek güvenlik ve rahatlık özellikleri, yazılım uygulamaları ve abonelik hizmetleri satın almalarına ve uzaktan yüklemelerine olanak tanıyan havadan güncellemeler olacak. Bu, Tesla’nın Geliştirilmiş Otopilot yükseltmelerine benzer.

NVIDIA’nın kurucusu ve CEO’su Jensen Huang, “Mercedes-Benz ile çalışmaktan heyecan duyuyoruz. “Birlikte, araç sahiplik deneyiminde devrim yaratacak, araç yazılımını kablosuz güncellemelerle programlanabilir ve sürekli yükseltilebilir hale getireceğiz. NVIDIA DRIVE sistemine sahip her MercedesBenz, ömrü boyunca aracı sürekli olarak geliştiren, iyileştiren bir uzman AI ve yazılım mühendislerinden oluşan bir ekiple gelecek. ”