Pijamalarınızı ne sıklıkta yıkamanız gerekir?

Hepimiz her giyinmeden sonra iç çamaşırlarınızı (iç çamaşırı, çorap vb.) yıkamanız gerektiğini biliyoruz, ancak pijamalar sadece iç mekanlarda giyildiğinden ve genellikle temiz olduğunuzda, tekrardan yıkamak israf gibi görünüyor. Çamaşır makinesi ve kurutucu ünite bulunmayan şehir sakinleri için, her gün pijamalarınızı yıkamak pratik değildir.

Dışarı çıkmasanız bile pijamalarınızın ne kadar kirlendiğini de düşünmelisiniz. Doğal vücut yağları, terleme, ölü cilt hücreleri, bakteriler ve vücut bakım ürünleri (vücut losyonu gibi) pijamalarınızda birikebilir. Eğer onları aklamadan giymeye devam ederseniz, cilt sorunlarına veya tahrişe neden olabilir.

Pijamalarınızı ne sıklıkla yıkamalısınız?

Sorunu bir kez ve herkes için çözmek için bir avuç temizleme uzmanının bu konuda görüşlerini derledik.

Molly Maid’in marka yöneticisi Jennie Varney, “Çok terlemezseniz veya gün boyu giymezseniz, pijamalar genellikle üst üste birkaç gece giyilebilir” diyor.

Ancak Carbona pazarlama direktörü Chris Albers’e göre, “Gecelik pijamalarınızda ortalama yedi ila sekiz saat uyuduğunuz için, bunları geleneksel gündüz giydiğiniz giysileriniz kadar sık yıkamalısınız.” diyor.

Clean My Space adlı temizlik hizmetinin yazarı ve kurucusu Melissa Maker, “Pijamaları yıkamak, onları tek uyku katmanınız olarak mı, yoksa bir iç çamaşırlı bir uyku katmanı olarak mı (ikinci katman olarak) giymenize bağlıdır. Tek katmanlarsa, iç çamaşırı olarak muamele edilmeli ve her gün yıkanmalıdır. Eğer ikinci bir tabakalarsa, iki ila üç günde bir yıkanmalıdırlar. ” diyor.

Uzmanların kabul ettiği bir şey varsa, bu: Uykunuzda terleme eğilimindeyseniz, özellikle sıcak bir günde giyilen bir giysi veya daha fazla terlediğiniz egzersiz kıyafetleri gibi onları daha sık veya günlük olarak yıkamanız gerekir.

“Pijamalarınızı ne sıklıkta yıkayacağınıza karar verirken, cildinizle ne kadar yakın temasta olduklarını ve giyerken ne kadar terlediğinizi düşünün,” diyor The Laundress’in kurucu ortağı Gwen Whiting. “Pijamalarınızı yatağa giyip sabahları değiştirirseniz, doğal olarak ortaya çıkan vücut yağları, terleme ve bakteriler kumaşta birikmeye başlamadan önce ortadan kaldırabilirsiniz. Ayrıca, tüm gün giyiyorsanız (ki şu anda bazılarımız öyle!), her aşınmadan sonra onları yıkamak isteyeceğinizi belirtmek gerekir. ”

Çamaşırlarınızı çok sık yıkamak istemiyorsanız, yıkanması gerekmeden önce pijama ömrünü arttırmanın yolları vardır. Çamaşırhane kurucu ortağı Lindsey Boyd, “Sabahları, pijamaları giymeden önce duş almak, onları yıkamadan önce giyme sıklığını iki ila üç katına çıkarmanıza yardımcı olabilir” diyor. “Ayrıca giymeden önce çok fazla vücut losyonu veya bronzlaştırıcı losyon kullanmaktan kaçınmanız gerekir. ”

Güvenli ve hijyenik olmak istiyorsanız, uzmanların rehberini dinleyin (yaklaşık iki ila üç gün) ve pijamalarınızın yıkama döngüsünü uzatmak için gece duş alın. Ama sonuçta sağduyunuzu kullanın. Komik kokuyorsa veya gizemli lekeleri varsa, muhtemelen bu pijamaları yıkama zamanı gelmiş demektir.