Betonlaşma İstanbul’da yerin su emme oranını yüzde 40’tan 1’e indiriyor

İstanbul’da geçtiğimiz günlerde yaşanan sağanak yağmur nedeniyle Esenyurt’ta su baskınları meydana geldi. Uzmanlar, İstanbul’da su baskınlarının en büyük nedenlerinin başında plansız kentleşme ve betonlaşma geldiğini ifade ediyor. Betonlaşma sebebiyle toprağın su emme oranı yüzde 30-40’lardan yüzde 1’e kadar düşüyor. Plansız kentleşme nedeniyle dere yataklarına kurulan mahalleler ise baskınlara davetiye çıkarıyor.

İstanbul’un özellikle son 25 yılında gerçekleştirilen yapılaşma şekli ve konut yoğunluğu, artan nüfus ile birlikte alarm veriyor. Yüksek binalar ve ısı alanı nedeniyle kış aylarında kar yağmazken, yağmur yağdığında da su baskınları meydana geliyor. Kentin yetersiz alt yapısı, bu yıla kadar yatırım almıyordu. Bu yıl çok sayıda noktada gerçekleştirilen çalışmalarla su baskını riski azaltılsa da hala kadim şehrin geçmiş bakiyesi varlığını koruyor. Her türlü felaket ihtimali nedeniyle istim üstünde bulunan İstanbul’da çarpık ve kötü yapılaşma, deprem riski ve sel baskını tehlikeleri vatandaşların korkulu rüyası.

Öte yandan, Esenyurt’ta meydana gelen sel afetinin tekrar yaşanmaması için İBB çalışmalara başladı. İBB, bu sorunu ortadan kaldırmak amacıyla Haramidere Deresi’nin ıslahını yapacak. İSKİ, çalışmalara şimdiden başladı. İBB’den yapılan açıklamaya göre Haramidere islah projesi Mart 2021’de bitecek. Yaklaşık 66 milyonluk bir proje ile su taşıma kapasitesi 20 metrekareden 65 metrekareye çıkarılacak. Şimdiki yağışın üç katı yağsa bile dere taşmıyor olacak.