Körfez’de denizden bir ayda 128 metreküp atık çıktı

Kocaeli Körfezi’nde ve Marmara Denizi’ne sahili bulunan ilçelerde kıyıda ve deniz üstünde sadece son 1 ayda 128 metreküp atık toplandı. Bu rakam, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin geçen yılın tamamında topladığı 450 metreküp atığın yaklaşık üçte biri kadar.

korfez-deniz-kirliligi

Geçen hafta meydana gelen sağanak yağışlar Kocaeli’nin alt yapısını vurdu. Denize akan tonlarca atık, İzmit Körfezini çöplük haline getirdi. Ekipler deniz süpürgeleri ile çöpleri denizden toplamaya başladı. 4 deniz süpürgesi ve 2 amfibik sulak alan taşıtıyla yapılan çalışmalar neticesinde temizlik çalışmaları büyük oranda tamamlandı.

Büyükşehir Belediyesi, İzmit Körfezi’nde kirliliğin önlenmesi amacıyla deniz süpürgelerinin yanı sıra derelere yerleştirilen sabit bariyer sistemi ve İzmit Körfezi’nin çevresine kurulan atık su arıtma tesisleriyle atık ve kirli suların İzmit Körfezi’ne ulaşmasını engelliyor.

korfez-deniz-kirliligi

Körfezi temizlemek için yapılan çalışmalarda deniz süpürgelerinde denizin temizlenmesi amacıyla yağ tutucu bariyer, yağ emici sosis ve yağ emici pedler bulunuyor. Bunların dışında bir adet deniz süpürgesinde yağ toplama cihazı ve bir adet hidrolik vinç yer alıyor. Deniz süpürgeleriyle 2007 yılından bu yana deniz temizliği yapılıyor. İzmit Körfezi’nden toplanan atıklar, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi iştiraki İZAYDAŞ’a gönderilerek bertaraf ediliyor.