Kartal’daki Cevizli Tekel arazisine ne yapılacak?

İstanbul Kartal’da bölge için değerli bir kültürel ve endüstriyel miras değerindeki Tekel arazisinin Şehir Üniversitesine bedelsiz tahsis edilmesiyle başlayan Cevizli Tekel arazisi sorunu yıllardır devam ediyor.

Tekel’in yabancılara satılması ve fabrikalarının kapatılmasının ardından işlevsiz hale düşen arazide bir süredir eski başbakanlardan Ahmet Davutoğlu’nun kurucusu olduğu vakfa ait özel üniversite bulunuyor. Arazinin Şehir Üniversitesi’ne bedelsiz devri Danıştay’da iptal edildi. Üniversiteye de kısa bir süre önce el konuldu. Okul Marmara Üniversitesi’ne devredilirken arazi ise Maliye’ye devredildi. Önceki gün Şehir Üniversitesi’nin Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile kapatıldığı açıklandı. Kartallı vatandaşlar, uzun süredir denize sıfır arazinin özel üniversiteden alınarak Kartal halkına iade edilmesini bekliyordu.

Çanlar Cevizli Tekel Kampüsü için çalıyor

Özel üniversitenin araziden kovulmasının ardından araziye ne yapılacağı merak konusu oldu. İlçede kimi vatandaşlar “Kesin AVM yapılır” derken kimisi de parçalanarak konut alanı olarak farklı şirketlere satılacağını söylüyor. Tekel’in devri sırasında çok sayıda eyleme sahne olan Cevizli Tekel Kampüsü için çanlar çalıyor. Söylentilere göre, üzerinde büyük bir tarih yatan arazide yakında devasa konutlar, rezidanslar ve en az 1 adet AVM yükselebilir.

Davutoğlu: AVM yapacaklardı

Öte yandan, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu AKİT TV’de yayınlanan bir röportajında, “Ben başbakan olduğumda hasbelkader duydum ve bildim ki, Şehir Üniversitesi’nin arsası üzerinde birileri rant hesabı yapıyor. Bunların da belgeleri var. Önüme getirdiler projeleri. Oraya da AVM yapacaklardı. Bütün Anadolu Yakası’nın şu anda bile deprem olsa herkesin gidebileceği tek yer orasıydı. ” dedi.

Erdoğan: 2,5 milyarlık bir bedele sahip önemli bir yer

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise arazi için, “Malum zat Başbakan olunca bu tahsisi Şehir Üniversitesi’ne mülkiyet devrine dönüştürmüştür. Hiçbir üniversitenin daha önce mülkiyet devri olmamıştır. Öksüz ve yetimin hakkını orada gözetmeksizin devir gerçekleştirdiler. Burası tabi 2,5 milyarlık bir bedele sahip önemli bir yer ve tapu devri yapıyorlar. Böyle bir şey olabilir mi? Hani dürüsttünüz?” dedi.

Cevizli Tekel arazisi

Kartallı vatandaşlar ise araziye şehir parkı yapılmasını istiyor. Alana zamanında park yapılmayarak Kartal halkının hakkı bir özel üniversiteye devredildiği için Kartallılar rekreasyon alanı ihtiyaçlarını Maltepe dolgu alanında yapılan parka giderek gideriyorlar. Ancak Maltepe dolgu alanı Kartal’a çok uzak olduğu için Kartal’da vatandaşların gidebileceği rekreasyon alanı bulunmuyor. Bölge aynı zamanda deprem toplanma alanı olabilecek tek boş arsa konumunda.