Kadıköy’de ‘AVM Gar’ projesine tepki devam ediyor

İstanbul Kadıköy’de Söğütlüçeşme’deki TCDD arazisine yapılmak istenen “AVM Tipi Gar” projesine tepkiler dinmiyor. Yüzlerce Kadıköylü protesto eylemi düzenleyerek “AVM’ye değil deprem için mücadeleye bütçe ayırın” çağrısında bulundu ve arazinin yeşil alan olarak düzenlenmesini istedi.

Söğütlüçeşme İstasyonu önünde düzenlenen eyleme Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı da katıldı. CHP Kadıköy İlçe Başkanlığının çağrısıyla gerçekleştirilen eyleme Haydarpaşa Dayanışması ve Kadıköy Dayanışma Ağı da destek verdi.

İmar planları geçen yıl açıklanan Söğütlüçeşme’deki yeşil alana AVM yapılmasının önü açıldı. Ancak 13. İdare Mahkemesi imar planlarını iptal etti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın karara itirazı üzerine üst mahkeme, proje için verilen yürütmeyi durdurma kararını kaldırdı. Bunun üzerine TCDD, “Fıratcan İnşaat” isimli firmayla anlaşarak, maliyeti 193 milyon 794 bin lira olarak açıklanan projenin başlangını yaptı. Bu karardan sonra İstanbul Valiliği bu alan için ÇED (Çevre Etki Değerlendirme) raporu gerekli değildir kararını verdi.

Eylemde basın açıklamasını okuyan CHP Kadıköy İlçe Başkanı Ali Narin, projenin hayata geçirilmesi durumunda Kadıköy’deki trafik sorunun artacağına dikkat çekti. Narin “Bu bölgede Kadıköy’ün nefes alacağı yaklaşık 100 bin metrekarelik arazi yeşil alan olarak düzenlenmelidir. Kadıköy’de ve Söğütlüçeşme’de AVM ile otoparka ihtiyaç yoktur. Kadıköy’de yeşil alana ihtiyaç vardır.” dedi.

Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı da “Kadıköy’den ne istiyorsunuz? Eskiden küçümsüyordunuz şimdi AVM yapmak istiyorsunuz. Yeter artık. Burası Söğütlüçeşme Tren İstasonu, 1,5 kilometre ötesinde 110 yıl önce yapılmış Haydarpaşa Garı var. Yeter artık, bırakın Kadıköy’ün peşini. Bugün buradayız, yarın da burada olmaya devam edeceğiz.” diye tepki gösterdi.