Maltepe Belediyesi’nden havai fişek kararı

Gürültü kirliği yaratan ve çevreye de çok büyük zararı olan, havai fişekler Maltepe’de artık kullanılmayacak. Maltepe Belediyesi, hiçbir etkinlikte bir daha havai fişek kullanmama kararı aldı. Bilimsel verilere göre her patlayan havai fişekte onlarca kuş hayatını kaybediyor. Maltepe’de artık havai fişek katliamı yaşanmayacak.

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada hava fişekleri kullanmayacaklarını duyurdu. Kılıç, bundan sonra sadece rengarenk balonları kullanacaklarını söyledi. Kılıç’ın açıklaması şöyle:

Bundan sonra gökyüzünü rengarenk balonlarla renklendireceğiz!‬ Maltepe Belediyesi olarak hiçbir etkinliğimizde havaifişek kullanmayacağız.‬ ‪Maltepe halkı adına bu kararımızı Sakarya’daki patlamalarda yitirdiğimiz tüm canlarımıza adıyoruz!‬

Havai fişekler, Sakarya’daki havai fişek fabrikasında yaşanan patlama, ölen işçiler ve ardından patlamayan fişeklerin taşınması sırasında meydana gelen inanılmaz olayda hayatını kaybeden askerlerden dolayı gündemde.