Pendik Göçbeyli’de hasat bayramı

Pendik Göçbeyli Köyü’nde “Hasat Bayramı” düzenlendi. Etkinliğe İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da katıldı. İmamoğlu, “Gerçek konularla uğraşıyoruz. Üretmek, ekmeğini kazanan insanları var etmek, işsizliği azaltmak, bunları aşmak… Hem kardeşlik duygumuzu artıracağız hem refah düzeyimizi yükselteceğiz hem hep beraber adil bir şekilde paylaşacağız, aynı zamanda da mutluluğu bütün toplumun her kademesine ve kesimine yayacağız. Gerçek belediyecilik, budur” dedi.

Tarımsal üretim yapılan Pendik Göçbeyli Köyünün kadınlarına, “1 sene sonra bambaşka bir köye geleceğiz” müjdesini veren İmamoğlu, “Hasat Bayramı” etkinliğini de aynı köyde başlattı.

gocbeyli-hasat-bayrami

“KÖYÜMÜZE İBB BAŞKANI GELDİ; ŞAŞIRDIK”

Göçbeyli Tarım Kalkınma Kooperatifi Başkanı Salim Dilemek, “Düğün değil, bayram değil; Büyükşehir Belediye Başkanı neden köye gelsin? Köye geldiklerinde, çiftçiye destek olacaklarını ve Göçbeyli Köyü’nü örnek bir köy yapacakları sözünü verdiler. Köylüye fide yardımında bulunacaklarını söylediler; yine şaşırdık. Hep şaşkınlık içerisindeyiz. Akabinde hemen fide desteği yapıldı. Yine şaşırdık. Böyle bir desteği, ben 60 yıldır görmedim. Hiçbir kurumdan görmedik. Bir şaşkınlık içerişindeydik. Fide desteği aldıktan sonra, sebzeler çıkmaya başladı. Dedik ki; ‘Bizim en büyük sorunlarımızdan bir tanesi de pazar sorunumuz. Biz, bu malı üretiyoruz, bunu nerede satacağız? Halciye veriyoruz, şu anda 60-70 kuruşa salatalık veriyoruz. Biz, bu işten para kazanamıyoruz.’ Sağ olsun Gökhan Bey (Günaydın), bu sorunumuzu çözdü. Yarın kısmet olursa pazar açılışımız olacak. Göçbeyli Köyü, 50 yıllık bir köy. Biz üretmeyi, çalışmayı seven bir köylüyüz. 10 yıldır, emin olun bu köyde para kazanamıyoruz. Sera sayımız sürekli aşağı düşüyor. Üretiyoruz, halciye çalışıyoruz. 12’nci ay, 1’nci ay geldiğinde halcinin kapısını çalıyoruz. ‘Bize 3 bin TL nakit para, 5 bin lira da çek ver, malımı sana vereyim’ diyoruz. Ama bu sene yüzde 60 fide desteği olduğundan dolayı, halcinin kapısını çalmadık. Onun için köylümüze çok büyük bir can suyu vermiştir Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı’mız. Kendisine çok teşekkür ederiz.” dedi.

gocbeyli-hasat-bayrami

“Buradan bütün Türkiye’ye bir mesaj veriyoruz”

9 ilçede, 83 mahallede, yaklaşık 3 milyon 600 bin fide dağıttıklarını aktaran İmamoğlu, “Sizler de fideleri toprakla buluşturdunuz ve o dönemde neredeyse 4 milyon lira civarında bir katkı sunduk aslında. 4 milyon yetmez; seneye daha fazla destek olacağız sizlere. Fide dağıtımından sonra eğitime önem verdik. Arkadaşlarım Adana, Antalya, Mersin bölgesinden bu işin uzmanlarını çağırdılar. Size bu anlamda bilgi verdiler. Buradan bütün Türkiye’ye aslında bir mesaj veriyoruz sizlerin üretken elleri sayesinde. Türkiye’ye örnek işler üretirsek, el ele bir çabayı gösterirsek, sırtımız yere gelmez. Sizi bundan sonrasında da yalnız bırakmıyoruz. Orada diyoruz ki; ‘Ürettiğinizi de satabilesiniz.’ Göreceksiniz, vatandaş, sizin ürettiğinizi almak için kuyruğa girecek. İlkini Kadıköy’de yarın beraber açacağız. Avrupa yakasında da bir hazırlığımız var. Silivri, Çatalca, Arnavutköy civarındaki dostlarımız oraya rahatlıkla ulaşabilecek. İnşallah bu yerlerde, ürünlerinizi, hat ettiğiniz değer üzerinden satacaksınız” dedi.