Hafta sonları sahiller sabaha kadar temizleniyor

İstanbul sahillerinde hafta sonları biriken çöpler, gece boyu yapılan çalışmalarla sabaha kadar temizleniyor. Çöp dağları oluşmadan çöpler kaldırılıyor ve sahiller sabah saatlerinde vatandaşların kullanımına açılıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) iştirak şirketlerinden İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ, İstanbul’un yeşil alanlarındaki atıkları topluyor. Şirket, sahil parklarının içinde bulunduğu 70 milyon metrekarelik alanda temizlik yapıyor. Bu çalışmalar sonucunda İstanbullular, temiz bir şekilde parklarda koşu ve bisiklet gibi sportif faaliyetleri rahatça yapabiliyor.

Bir zamanlar mangal dumanından ve çöp dağlarından müzdarip olan İstanbul sahilleri, artık tertemiz. Her sabah yeni bir güne hazırlanan sahillerde vatandaşlar rahatça gezebiliyor. Güvenlik görevlileri sahilde sürekli görev halinde ve denetlemelerini yapıyor.

İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ’nin verilerine göre, Haziran ayında İstanbul geneli yeşil alanlardan toplanan atık miktarı günlük ortalama 150 tona kadar çıkarken, Cumartesi ve Pazar’ı içeren hafta sonu günlerinde bu sayı 250 tona ulaşıyor. Şirket, hafta içi 750 personelle çalışırken, hafta sonu da bin personeliyle şehrin parklarını kullanılabilir hale getiriyor.