İstanbul Sözleşmesi’ne toplumun desteği çığ gibi büyüyor

Bazı çevrelerin Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesinden çekilmesine yönelik son dönemde iyice kendini gösteren propagasına rağmen son yapılan ankette vatandaşların büyük çoğunluğunun, bazı kliklerin rahatsız olduğu ‘cinsiyet eşitliği’ ve ‘kadın hakları’ gibi konularda önemli güvenceler içeren İstanbul Sözleşmesi’nden yana oldukları ortaya çıktı. Böylece İstanbul Sözleşmesine karşı olanların çok küçük bir azınlık oldukları anlaşıldı.

MetroPOLL Araştırmanın anketine göre, halkın yüzde 63.6’sı Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesini onaylamıyor. Anket, AK Parti seçmeninin de sözleşmenin iptaline karşı olduğunu ortaya koyuyor. AK Parti seçmeninin 25.7’si çekilelim derken yüzde 49.7’si kalalım dedi.

metropol-istanbulsozlesmesi

Diğer yandan, sözleşmeden çekilmeyi onaylıyorum diyen kesimin yüzde 25.7’sini AK Parti, 7.6’sını CHP, 27.3’ünü MHP, 18.2’sini HDP, 3.5’ini İYİ Parti seçmeni oluşturuyor.

istanbul-sozlesmesi-anket

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ NEDİR VE NEDEN ÖNEMLİ?

“İstanbul Sözleşmesi” olarak bilinen, “Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi” kadına karşı şiddeti ve aile içi şiddeti ortadan kaldırma amacı taşır.

İstanbul Sözleşmesi uluslararası hukukta, şiddetin kadın erkek eşitsizliğinin ve kadınlara karşı yapılan ayrımcılığın bir sonucu olduğunun vurgulandığı ilk Sözleşmedir.

İstanbul Sözleşmesi fiziksel, cinsel, ekonomik ve duygusal şiddet her tür şiddetle mücadele konusunda “Önleme, Koruma, Kovuşturma ve Destek Politikalarından” oluşan dört temel yaklaşım içerir.

Avrupa Konseyi tarafından hazırlanan “Kadına Yönelik Şiddetin ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Sözleşme” Konseyin 11 Mayıs 2011 tarihinde İstanbul’da yapılan bir toplantısında imzaya açılmıştır. Bu nedenle uluslararası hukukta İstanbul Sözleşmesi olarak anılmaktadır.