Beşiktaş sokaklarında İstanbul Sözleşmesine destek mesajları

İstanbul Beşiktaş’da cadde ve sokaklara İstanbul Sözleşmesine destek afişleri asılarak bilgi verildi. Kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddetin son zamanlarda arttığı, toplumda kadın ve erkek arasındaki eşitsizliğin zirve yaptığı Türkiye’de tüm bunları önlemeye yönelik yaptırımlar içeren İstanbul Sözleşmesi tartışılmaya devam ediyor.

İstanbul Sözleşmesine destek veren Beşiktaş Belediyesi, kadın erkek eşitliğinin tam olarak tesis edilmesini hedefleyen ve Türkiye’nin taraf olduğu İstanbul Sözleşmesi’ne dikkat çekmek amacıyla Barbaros Meydanı’na Dijital Anıt yerleştirdi.

Dijital Anıt üzerinde 2008 yılından beri cinayete kurban giden tüm kadınların isimleri geçerken İstanbul Sözleşmesi’nden önemli maddeler de yer alıyor. Kurban Bayramı’nın ilk gününe kadar ziyarete açık olacak olan Dijital Anıt, bayramdan sonra da sergilenerek toplumsal farkındalık oluşturmaya devam edecek.

Barbaros Meydanı’na kurulan Dijital Anıt’ın yanı sıra ilçenin dört bir yanına billboardlar, afişler ve İstanbul Sözleşmesi duyuruları yerleştirildi. Yolda yürürken veya araçla geçerken panoların üzerindeki QR Kod telefondan taranarak sözleşme okunabiliyor.