İstanbul Sözleşmesi tartışılırken temmuz ayında 36 kadın katledildi

İstanbul Sözleşmesinin tartışılmaya devam ettiği temmuz ayında 36 kadının daha öldürüldüğü açıklandı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu tarafından açıklanan rapora göre, temmuz ayında 36 kadın öldürüldü, 11 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti.

Türkiye’nin de imza attığı ve kadına yönelik şiddeti durdurmayı amaçlayan yaptırımlar içeren ve toplumun çoğunluğu tarafından uygulanması talep edilen İstanbul Sözleşmesine karşı bir grubun kaldırılmasına yönelik tartışmaları devam ettiği sırada, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun açıkladığı rapora göre, temmuz ayında 36 kadın cinayeti işlendi, 11 kadın şüpheli bir şekilde ölü bulundu.

Öldürülen 36 kadından 18’inin neden öldürüldüğü tespit edilemedi, 5’i ekonomik bahaneyle, 13’ü de boşanmak istemek, barışmayı reddetmek, ilişkiyi reddetmek gibi kendi hayatına dair karar almak isterken öldürüldü.

Platformdan şüpheli ölümlere ilişkin yapılan açıklamada, “18 kadının hangi bahaneyle öldürüldüğünün tespit edilememesi, kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin görünmez kılınmasının bir sonucudur. Kadınların kim tarafından, neden öldürüldüğü tespit edilmedikçe; adil yargılama yapılmayıp şüpheli, sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça, önleyici tedbirler uygulanmadıkça şiddet boyut değiştirerek sürmeye devam ediyor” denildi.