Aydos’ta 1.6 hektarlık alan yangında kül oldu

Büyük çoğunluğu İstanbul’un Kartal ilçesi sınırlarında yer alan ve Pendik, Sultanbeyli ve Sancaktepe ile çevrili olan Aydos ormanında bugün trajik bir yangın meydana geldi. İtfaiyenin müdahale ettiği yangın nedeniyle 1.6 hektarlık alan kül olurken, soruşturma kapsamında 1 kişi gözaltına alındı.

Yangın saat 11:00 sıralarında Aydos’un Pendik tarafına doğru ormanlık alanda meydana geldi. Hızla yayılan yangına ihbar üzerine İstanbul İtfaiyesi, Orman Bölge Müdürlüğü yangın söndürme helikopteri ve Kartal Belediyesi görevlileri müdahale etti. Yaklaşık bir saat süren söndürme çalışmaları ile beraber yangın daha da fazla alana yayılmadan söndürüldü.

aydos-itfaiye

Yangının ardından Pendik Kaymakamlığı’ndan yapılan açıklamada, “Bugün saat:11:10 sıralarında İlçemizde yer alan Aydos Ormanı’nda yangın ihbarı alınmıştır. Olay yerine hemen itfaiye ve Orman Bölge Müdürlüğü yangın söndürme ekipleri sevk edilerek, yangına müdahale edilmiştir. Toplam 1,6 Hektar orman alanın zarar gördüğü yangını, soğutma çalışmaları devam etmektedir. Yangın çıkış sebebiyle ilgili olarak (1) şüpheli şahıs gözaltına alınmış ve geniş çaplı soruşturma başlatılmıştır.” denildi.

Daha önce Aydos’ta PKK sempatizanı olduğu iddia edilen bir kişi, terör örgütü adına orman yangını çıkardığı iddiası ile görülen davanın sonucunda tutuklanarak ceza evine konmuştu.