İBB’nin elinden alınan Galata Kulesi’nde ‘yıkım’ infial yarattı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) elinden alınarak Vakıflar Genel Müdürlüğü bünyesine katılan Galata Kulesi’nde restorasyon adıyla başlatılan çalışmalara dair sosyal medyada yayınlanan video infial yarattı. Videoda işçilerin kulenin tarihi duvarlarını kırdığı görülüyor.

Konuyla ilgili ihbarların üzerinden harekete geçen İBB ekipleri, tutanak tutmak üzere gittikleri Galata Kulesi’ne alınmadı. Galata Kulesi’ndeki çalışmadan görüntü paylaşan İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat, belediye birimlerinin olay yerine gittiğini duyurdu. Ancak tutanak tutmak isteyen İBB çalışanlarının işlerini yapması engellenerek alana alınmadı. İBB Sözcüsü Murat Ongun, suç duyurusunda bulunulacağını açıkladı.

Mahir Polat paylaşımında, “Galata Kulesi’nde görülen yıkımı için tutanak tutmak üzere olay yerine giden iBB KUDEB teknik personelimiz alana alınmıyor. Restorasyonu yürüten ve denetlemesi gereken yetkili kurumları acilen yıkımı durdurmaya ve ekibimizin tespitini engellememeye çağırıyorum. ” dedi.

Kılıçdaroğlu’ndan ‘Galata Kulesi’ tepkisi: İhanetten derhal vazgeçin!

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Galata Kulesi’nin İBB’den alınarak Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredilmesi akabinde başlatılan ‘restorasyon’a tepki gösterdi.

Kılıçdaroğlu, “Galata Kulesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden alınıp Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredilirken, tarihe ihanet edeceklerini söylemiştik. Restorasyon kılıfının ardına gizlenen bu ihanetten derhal vazgeçin!” dedi.

CHP’li Gürsel Tekin ise, “Galata Kulesi’ne hinte ile dalmak gerçekten özel bir ihanet türü. 164 yıl İBB idaresinde olan Galata Kulesi’ne el koydular. Kültür Bakanlığı’na verdiler. Sonuç bu. 3 kuruş rant için şu cinayeti işlemeyin.” dedi.