Kadıköy’de ihtiyaç sahiplerine ‘gıda otomatları’ ile ulaşılacak

Covid-19’un başladığı dönemde İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye ile tanıştırdığı maske otomatlarından sonra bir sosyal destek projesi de Kadıköy Belediyesi’nden geldi. Kadıköy Belediyesi tarafından belirlenen ihtiyaç sahipleri, kendilerine gönderilen şifre ile otomatlardan iaşelerini alabilecekler. Böylece kimseyle temas kurmadan gıda ve hijyen kolilerini alabilecekler.

Kadıköy Belediyesi, Temel İhtiyaç Derneği (TİDER) ve Oxivo işbirliği ile gerçekleşen gıda otomatı projesi ile Covid-19 bulaşım riskini en aza indirmeyi ve yardımlaşma sırasında “alan elin veren eli” görmemesini amaçlıyor. Türkiye’de ilk kez uygulanacak pilot projeyle ilk etapta 100 haneye ulaşılacak.

Kadıköy Belediyesi’nin Merdivenköy’de bulunan Sahipsiz Hayvanlar Rehabilitasyon ve Eğitim Merkezi yanında bulunan ve 20 dolap kapasitesinin yer aldığı gıda otomatında, gıda ve temizlik ürünlerinin yer aldığı iki ayrı koli çeşidi bulunuyor. Bir ailenin bir aylık ihtiyaçlarını karşılayabilecek gıda ve temizlik kolilerinin yanı sıra, otomatta bisküvi, gofret, şampuan, diş macunu gibi kolilerde yer almayan ürünler de yer alıyor.

Gıda kolisinde salça, yağ, bakliyat, tuz, un gibi yiyecek malzemeleri yer alırken; hijyen kolisinde sabun, deterjan, çamaşır suyu gibi ürünler yer alıyor. Merdivenköy’de başlatılan pilot projenin yeri, ihtiyaç sahiplerinin yürüyerek gelebileceği, göz önünde olmayan ancak güvenli bir alan olarak seçildi.